آخرین اخبارمطالب معلوماتی

M-16 و کلاشنیکوف؛ تفاوت دو سلاح از غرب و شرق!

سازنده M-16 کیست؟ سازنده Ak-47 کیست؟ جواب سئوال اول را از هر ۱۰۰ نفر تنها یک نفر می‌داند و جواب سئوال دوم را از هر ۱۰۰ نفر تنها یک نفر نمی‌داند !


سازنده M-16 کیست؟ سازنده Ak-47 کیست؟ جواب سئوال اول را از هر ۱۰۰ نفر تنها یک نفر می‌داند و جواب سئوال دوم را از هر ۱۰۰ نفر تنها یک نفر نمی‌داند !
زمانی که کلاشنیکوف اسلحه AK-47 را ساخت، به یک قهرمان ملی تبدیل شد ولی نظام حاکم بر شوروی تنها به گونه‌ای بود که پاداش او به صورت معنوی بود و هیچ منفعتی از این ساخته خود نبرد.
در حالی که زمانی که «یوجین استونر» اسلحه M-16 را ساخت ثروتمند شد زیرا از به ازای هر اسلحه ساخته شده یک دالر دریافت می‌کرد (میلیون‌ها قبضه ام-۱۶ ساخته شد)، اما از سوی دیگر هیچ مدالی دریافت نکرد و هیچکس نیز نام او را نمی‌شناسد.
هم اکنون میلیون‌ها قبضه از اسلحه AK-47 توسط میلیون‌ها سرباز، شورشی، تروریست و حتی کودکان و نوجوانان افریقایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
AK-47 بی شک بهترین اسلحه نیست، اگر قرار باشد مشخصات آنرا با سایر اسلحه ها بررسی کنیم در می یابیم که از نظر دقت، ارگونومی و بسیاری نکات دیگر، از همقطاران خود ضعیف تر است اما تنها یک صفت باعث شد که AK-47 به عنوان محبوب ترین اسلحه ساخته شده توسط بشر در میان کاربران خود از حرفه‌ای تا مبتدی قرار بگیرد.
اطمینان پذیری باورنکردنی بزرگترین مشخصه سلاح AK-47 است.
می توانید حدس بزنید اسلحه قرار داده شده در عکس متعلق به چه زمانی است؟

این اسلحه که پس از تهاجم آمریکا به افغانستان در یکی از انبارهای مهمات طالبان کشف شد متعلق به سال ۱۹۵۴ است و باور کنید یا نه این اسلحه هنوز کاملاً عملیاتی است و بدون هیچ مشکلی شلیک می کند !


زمانی که مستشاران امریکائی به مجاهدین افغانی در برابر شوروی آموزش می‌دادند متوجه شدند که مجاهدین برای چند سال اسلحه‌های خود را حتی نظافت ابتدایی هم نکرده‌اند. زمانی هم که به آن‌ها آموزش داده شد تا اسلحه های خود را تمیز کنند، این نظافت به منظور سادگی فهم در این حد معرفی شدکه تنها بند موزه و کفش خود را گره زده، روغنی کنند و برای چند بار در لوله اسلحه حرکت دهند و خلاص !!!
در یکی از کشورهای افریقائی اسلحه های مخفی شده شورشی‌ها پس از ۱۸ سال از زیر خاک خارج شد تا منهدم شوند. باورکردنی نیست که بسیاری از اسلحه‌ها کاملاً زنگ زده بودند اما AK-47 ها تنها پس از خارج شدن خاکشان و کمی روغن ریختن در درون لوله سلاح !!! قادر به شلیک بدون هیچ مشکلی بودند.
حال چرا AK-47 این خاصیت را دارد اما M-16 ندارد.
دلیل آن در تکنولوژی ساخت است. M-16 توسط روش های ساخت پیشرفته فلزکاری ساخته شده است و قطعات آن با نسبت تلورانسی بسیارکمی نسبت به هم قرار گرفته اند. بنابراین دقت سلاح بالاتر است .
اما در سوی دیگر AK-47 توسط روش‌های ماشین کاری دستی ساخته شده است و هر قطعه نیز توسط یک فرد. پس تلورانس گذاری ها به خاطر اطمینان از انطباق قطعات بسیار بالا هستند.
تنها در صورتی که فنر اسلحه تمیز باشد، این اسلحه قادر خواهد بود تا در هر شرایطی بدون مشکل شلیک کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا