آخرین اخبارافغانستانخبر های مهمسیاستمصاحبه

سید علی رضا محمودی در گفت‌وگو با خبرگزاری دید:

تعهدشکنی امریکا بحث تازه‌ای نیست/ مذاکرات صلح مجدداً آغاز خواهد شد

رییس جریان سیاسی توافق ملی و تغییر می‌گوید که به‌زودی با یک توییت دیگر از ترامپ، مذاکرات صلح مجدداً آغاز خواهد شد.

رییس جریان سیاسی توافق ملی و تغییر می‌گوید که به‌زودی با یک توییت دیگر از ترامپ، مذاکرات صلح مجدداً آغاز خواهد شد.
«سید علی رضا محمودی» رییس جریان سیاسی توافق ملی و تغییر در گفت‌وگو با خبرگزاری دید گفت: مذاکرات صلح بین طالبان و امریکا کاملاً از بین نرفته و گفته‌هایی وجود دارد که تیم‌های تخنیکی دو طرف به مذاکرات شان ادامه می‌دهند.
محمودی افزود: امریکایی‌ها از این پروسه کاملاً خارج نشده و علاقمند هستند که آنرا به سرانجام برسانند، زیرا موضوع صلح افغانستان تنها صلح بین امریکا و طالبان نبود، بلکه کشورهای دیگری چون روسیه و چین هم دخیل در این پروسه بودند و در آخرین نشستی که در چین برگزار شد، امریکا، روسیه و پاکستان نیز حضور داشتند.
وی تصریح کرد: گفته‌هایی وجود دارد که امریکا با چنین فشارهایی می‌خواهد سطح مطالبات طالبان را کاهش دهد و در رابطه با برخی موضوعات دیگر این کشور می‌خواهد امتیاز بیشتری کسب کند.
این چهره مطرح سیاسی اظهار داشت: ماموریت زلمی خلیلزاد پایان نیافته و بر اساس گزارش‌ها وی استعفای خود را به وزارت خارجه امریکا پیشکش کرده، اما پمپئو ضمن رد این استعفا از وی خواسته که به ماموریت خود ادامه دهد.
سید علی رضا محمودی با بیان اینکه امریکا بحث صلح با طالبان را سطحی نخواهد گرفت، گفت: طالبان بارها اعلام کردند که با امریکایی‌ها چندین‌بار به توافق رسیده‌اند و توافق‌نامه در حال امضا بود که امریکایی‌ها پا پس کشیده‌اند و این در صحنه روابط بین‌الملل کار تازه‌ای از امریکا نیست، زیرا این کشور بارها نشان داده که به تعهداتی که در سطح بین‌الملل با کشورها و سازمان‌ها دارد، چندان متعهد نیست.
محمودی با اشاره به تعهدشکنی امریکا در برجام افزود: ما شاهد بودیم که امریکا در توافق‌نامه‌ای که ۶ کشور اروپایی و ایران نیز در آن نقش داشتند، به صورت یکجانبه خارج شد و با آنهم این کشور تلاش دارد که با گرفتن امتیازات بیشتر از ایران به برجام برگردد.
وی در پایان سخنانش تصریح کرد: به‌زودی با یک توییت دیگر از ترامپ، مذاکرات صلح ادامه پیدا خواهد کرد، کمااینکه طالبان نیز علاقمندی خود را در رابطه به مذاکرات و آتش‌بس نشان داده‌اند.
این در حالیست که طالبان پس از سفر و گفت‌وگو با مقامات روسیه، روز گذشته وارد تهران شد و پیرامون صلح، آتش‌بس و موضوعات مرتبط با مقامات ایرانی به گفت‌وگو پرداختند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا