آخرین اخبارافغانستانسیاست

هیئت شورای امنیت ملل متحد با رییس جمهور غنی دیدار کرد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد که به افغانستان آمده‌ بودند، با ریییس جمهور غنی دیدار کردند.
در این دیدار اعضای شورای امنیت سازمان ملل از کشورهای امریکا، چین، بریتانیا، روسیه، فرانسه، سویدن، پولند، قزاقستان، بولیویا، ایتوپیا، کویت، هالند، پرو، گینه استوایی و ساحل عاج، حضور داشتند.
به گزارش خبرگزاری دید، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با رییس جمهور محمد اشرف غنی دیدار کرده و در مورد مسایل همانند اوضاع امنیتی افغانستان و منطقه، همکاری‌های منطقه‌ای، مبارزه با پدیده‌های تروریزم، فساد اداری، مواد مخدر و قاچاق آن، تسریع پروسه صلح، انتخابات، تقویت نظام و مشارکت زنان بحث کردند.
همچنان در این دیدار تاکید شد که بر پاکستان فشار بیشتر وارد شود تا از این پس از گروه‌های هراس‌افکن حمایت نکند.
محمد اشرف غنی گفت:ما در مناسبات منطقه‌ای و روابط اقتصادی با آسیای‌میانه، روسیه، چین و ایران دستاوردهای خوبی داشتیم. تلاش‌ها بخاطر بهبود روابط با پاکستان هم صورت گرفته، اما نتیجه‌ای در قبال نداشته‌است.
رییس‌جمهور غنی نمونه‌ها و شواهدی را در باره تحرک، فعالیت‌، آموزش و تمویل گروه‌های تروریستی به شمول داعش در خارج از افغانستان، به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد ارایه کرد.
اشرف غنی همچنان از اقدامات ارگان‌های امنیتی و دفاعی کشور در مورد نابودی فابریکه‌های تولید مواد مخدر معلومات ارایه کرد.
رییس جمهور غنی همچنان گفته است که حکومت برای برگزاری انتخابات در زمان معین آن اراده قوی دارد و انتخابات در وقتش برگزار خواهد شد.
در همین حال، خیریت عُمروف سفیر قزاقستان در ملل متحد و رییس دوره‌ای شورای امنیت آن سازمان ضمن گفت که پس از سال ۲۰۱۰ این نخستین سفر هیئت بلندپایه شورای امنیت سازمان ملل به افغانستان است.
عمروف افزود: شورای امنیت از حکومت و مردم افغانستان و دیدگاه شما در مورد برقراری صلح و ثبات و انکشاف افغانستان حمایت می‌کند.
آقای عمروف گفت: ما به‌ منظور بررسی پیشرفت‌ها در عرصه‌های مختلف در افغانستان به خصوص روند صلح و چگونگی تسریع پیشرفت‌ها به کابل سفر کرده‌ایم.
از سویی هم، نیکی هیلی نماینده امریکا در سازمان ملل گفت که امنیت و ثبات افغانستان برای امنیت منطقه مهم است و هیئت شورای امنیت بخاطر حمایت‌های بیشتر از افغانستان، به کابل سفر کرده‌است.
هیلی گفت: امریکا با مردم افغانستان کار می‌کند و ما می‌خواهیم اصلاحات و انکشاف واقعی را در این کشور مشاهده کنیم، تا از همکاری‌های خویش اطمینان حاصل نماییم.
اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد دو روز پیش به کابل آمد و با سران حکومت دیدار کرد، ولی گمانه‌زنی‌هایی نیز وجود داشت که این هیئت در پیوند به تنش‌های اخیر میان کابل و بلخ به افغانستان آمده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا