آخرین اخبارجهانچینسیاست

«ویروس چینی»؛ نامگذاری ترامپ روی کرونا ویروس اعتراض پکن را برانگیخت

در پی انتشار توییت دونالد ترامپ رییس‌ جمهوری ایالات متحده امریکا که از ویروس کرونا با عنوان «ویروس چینی» نام برد، دعوای چین و امریکا بر سر منشا این ویروس بالا گرفته است.

در پی انتشار توییت دونالد ترامپ رییس‌ جمهوری ایالات متحده امریکا که از ویروس کرونا با عنوان «ویروس چینی» نام برد، دعوای چین و امریکا بر سر منشا این ویروس بالا گرفته است.
به نقل از یورونیوز، هر دو کشور یکدیگر را به ترویج ترس از ویروس کرونا متهم و این خواسته را مطرح کرده‌اند که مانع لکه‌دار شدن اعتبار یکدیگرشوند.
دونالد ترامپ دوشنبه شب با انتشار توییتی نوشت:‌ «ایالات متحده مقتدرانه از صنایعی مانند خطوط هواپیمایی که به‌طور ویژه از ویروس چینی آسیب دیده‌اند حمایت می کند».
نزدیکان ترامپ پیشتر، از این ویروس با عنوان «ویروس کرونای چینی» یاد کرده بودند اما این نخستین بار است که رییس جمهور امریکا شخصاً این عبارت را به‌کار می‌برد.
منتقدان، عبارت به‌کار رفته از سوی ترامپ را «نژادپرستانه» ارزیابی کرده‌اند که به‌طور بالقوه می‌تواند باعث ایجاد واکنش منفی علیه جامعه آسیایی‌های امریکا شود.
شهردار نیویارک که شهرش یکی از نقاط اصلی آلوده شده به ویروس کرونا در امریکاست خطاب به ترامپ گفته است که «جوامع آسیایی-امریکایی ما همین حالا هم رنج می‌برند و احتیاج نیست که شما باعقاید متعصبانه به تحریک بیشتر این رنج دامن بزنید».
از سوی دیگر مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا نیز در تماس تیلفونی با یانگ جیشی مقام بلندپایه چینی از آن‌ها انتقاد کرده است که امریکا را عامل گسترش بیماری کووید- ۱۹ اعلام می‌کنند.
اکنون زمان دامن زدن به اطلاعات نادرست و شایعات عجیب نیست بلکه وقت آن است که همه کشورها در اتحاد با یکدیگر علیه این تهدید مشترک مبارزه کنند
وزیر خارجه امریکا در این تماس بر این نکته تاکید کرده است که «اکنون زمان دامن زدن به اطلاعات نادرست و شایعات عجیب نیست بلکه وقت آن است که همه کشورها در اتحاد با یکدیگر علیه این تهدید مشترک مبارزه کنند».
وزارت خارجه امریکا روز جمعه گذشته سفیر چین را احضار و ترویج تئوری توطئه از سوی چین در ارتباط با گسترش ویروس کرونا را که در شبکه‌های اجتماعی توجه زیادی به خود جلب کرده است، محکوم کرد.
سخنگوی وزارت خارجه چین هفته گذشته با انتشار توییتی گفت که «بیمار صفر» عامل شیوع جهانی ویروس کرونا ممکن است از ایالات متحده آمده باشد و نه از شهر ووهان چین. او نوشته بود که ممکن است «ارتش امریکا این اپیدمی را به ووهان آورده باشد».
خبرگزاری رسمی «شین هووا»ی چین درباره گفت‌وگوی پمپئو و یانگ نوشته است که در این تماس «یانگ به امریکا هشدار داه است که تلاش برای بدنام کردن چین محکوم به شکست است».
برخی از متحدان ترامپ در حزب جمهوریخواه امریکا از جمله سناتور تام کاتن، از اصطلاح «ویروس کرونای چینی» استفاده کرده‌اند.
گسترش ویروس کرونا در جهان از یک سو به ترویج کلیشه‌های تعصب آلود و نژادپرستانه علیه چینی‌ها و از سوی دیگر به گسترش تئوری توطئه که می‌گوید امریکا این ویروس را تولید و پخش کرده است، در شبکه های اجتماعی دامن زده است.
با این حال دانشمندان بر اساس داده‌هایی که تاکنون جمع‌آوری کرده‌اند معتقدند که ویروس کرونا از حیوانات وحشی به انسان انتقال پیدا کرده است.
تاکنون در سراسر جهان بیش از ۱۸۰ هزار نفر به بیماری کووید۱۹ مبتلا و همچنین بیش از ۷ هزار نفر جانشان را از دست داده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا