آخرین اخبارجهان

ابوبکر بغدادی در بیابان پنهان شده‌است

مقام‌های ایالات متحده و عراق می‌گویند، بر این باور هستند که خلیفه خودخوانده گروه موسوم به«حکومت اسلامی»، افراد خود را در نبرد موصل رها کرده و جایی در بیابان‌ پنهان شده‌است.
به نقل از رادیو فردا، مقام‌های امریکایی و عراقی به خبرگزاری‌ها گفته‌اند، بغدادی« به بیابان گریخته و در حال حاضر در تلاش برای نجات جان خودش است.»
این اظهارات به‌طور مستقل، توسط خبرگزاری‌ها، قابل تائید نیستند. در گذشته نیز گزارش‌هایی در مورد زخمی شدن و یا حمله به محل حضور بغدادی منتشر شده‌بود.
در مسجد جامعی در این شهر بود که، فرد موسوم به ابوبکر بغدادی، در جریان پیش‌روی‌های گسترده داعش در عراق و سوریه در سال ۲۰۱۴، ادعای خلافت کرد.
مقام‌ها گفته‌اند فقدان مکالمات درون‌گروهی و منتشرنشدن پست‌های گروه در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، توئیتر و دیگر جاهایی که حضور داشته‌اند، این احتمال را به وجود آورده که بغدادی از موصل- که همچنان پرجمعیت‌ترین شهری‌ست که به تصرف داعش درآمده- خارج شده‌است.
برای نمونه هیچ اثری از«توضیحات» یا نوشته‌ها و پست‌های معمول داعش، در جریان تصرف بخش شرقی موصل به‌دست نیروهای دولتی عراق، نیست. خود بغدادی نیز طی چهار ماه گذشته هیچ پیام و سخنرانی منتشر نکرده‌است. عملًا دو هفته پس از آغاز عملیات آزادسازی موصل، گفته‌ها و پیام‌های او نیز متوقف شده‌اند.
ابوبکر بغدادی به ندرت تماس یا مکالمه رادیویی قابل ردگیری انجام می‌دهد و معمولا محل حضور خود را به‌طور ناگهانی عوض می‌کند.
نام اصلی او ابراهیم عواد ابراهیم علی محمد البدری‌، زاده سال ۱۹۷۱ (۴۶ ساله)، احتمالا در نزدیکی سامرا در عراق است.
او پس از حمله امریکا به عراق، فعالیت‌های مسلحانه خود را با کمک به تشکیل گروه«جیش اهل سنت» آغاز کرد.
به« شورای مجاهدین» پیوست، گروهی که بعداً نام خود را به «دولت اسلامی عراق» و در سال ۲۰۱۳ به « دولت اسلامی در عراق و شام» تغییر داد و بغدادی به عنوان «خلیفه» آن انتخاب شد.
در سال ۲۰۱۱ وزارت خارجه امریکا جایزه‌ای ۱۰ میلیون دالری برای یافتن او تعیین کرد. این جایزه در سال ۲۰۱۶ به ۲۵ میلیون دالر افزایش یافت که برابر با جایزه مشابهی برای یافتن ایمن الظواهری، رهبر القاعده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا