آخرین اخبارافغانستانایرانخبر های مهمسیاست

افشاگری بی‌سابقه سفیر پیشین ایران از ترورهای امریکا در افغانستان

سفیر پیشین ایران در افغانستان، روز جمعه افشاگری‌های بی‌سابقه‌ای در مورد طرح ترور شخصیت‌ها و سیاسیون افغانستان داشته و بخشی از زوایای تاریک و پنهان ترورهای سازمان یافته علیه رهبران، شخصیت ها و ریاست جمهوری افغانستان را برای اولین بار روشن کرد.

سفیر پیشین ایران در افغانستان، روز جمعه افشاگری‌های بی‌سابقه‌ای در مورد طرح ترور شخصیت‌ها و سیاسیون افغانستان داشته و بخشی از زوایای تاریک و پنهان ترورهای سازمان یافته علیه رهبران، شخصیت ها و ریاست جمهوری افغانستان را برای اولین بار روشن کرد.
به گزارش خبرگزاری دید و نقل از آوا، مراسم بیست و نهمین سالگرد شهادت شیخ محمد حسین صادقی نیلی و دوازدهمین سالگرد شهادت سید مصطفی کاظمی عصر روز جمعه( ۱۵ قوس) در مسجد خاتم‌النبیین شهر ری تهران از سوی ستاد مردمی و با مشارکت شورای هماهنگی هیئت‌های مذهبی و سایر اقشار برگزار شد.
فدا حسین مالکی سفیر پیشین ایران در کابل حول سه محورِ پروسه صلح، انتخابات و تروریزم سخنرانی کرد و در چند مورد نیز زوایای پنهانی از ترورهای سازمان یافته در افغانستان را نیز افشا نمود.
مالکی در ابتدا به پروسه صلح اشاره کرد و گفت: صلحی که امروز امریکایی‌ها به دنبال آن هستند چیز جدیدی برای ما و شما نیست.
وی افزود که امریکایی ها به بهانه صلح خیلی از رهبران کشور را در مقابل هم قرار دادند یا حذف فیزیکی یا حذف سیاسی کردند.
مالکی به اولین شهید راه صلح در افغانستان اشاره کرد و گفت که استاد ربانی را چه کسانی و چرا ترور کردند؟
وی با بیان این که موضوع ترور استاد ربانی از قبل برنامه ریزی شده بوده، گفت که برای اولین بار می‌گویم که ربانی توسط امریکایی‌ها ترور شد.
سفیر پیشین ایران در کابل می‌گوید که در جلسات خصوصی که با ربانی داشتم ایشان می‌گفت آقای سفیر، من را می‌زنند و من هم گفتم که از این موضوع اطلاع دارم.
مالکی با بیان روایتی از دیدار خویش با ربانی در فرودگاه کابل و سفر ایشان به کنفرانس وحدت گفت که ربانی وقتی به کابل آمدند من هم همزمان کابل رسیدیم. گفتم ایشان را می‌خواهم ببینم، همکاران گفتند تا شما سفارت بروید و یک چای بخورید بعد می‌رویم به دیدار استاد ربانی، در همین اثنا بود که خبر ترور ربانی را شنیدم.
وی با این سوال که چرا سفیر امریکا در آن زمان آقای کراکر شدیداً دنبال این بود که استاد ربانی از ایران برگردند؟ گفت که این ترور ناجوانمردانه در جهان صلح، زمانی که صلح قرار بود صورت بگیرد، انجام شد.
مالکی افزود که صلح امروز را هم باید مراقب بود.
سفیر پیشین ایران با اشاره به این که آقای خلیل‌زاد چهره مرموزی در تاریخ افغانستان و کشورهای منطقه است گفت پروسه صلح با ابهام به پیش می‌رود.
وی افزود از این بیم دارد چون محوریت صلح با کسی است که چهره‌اش برای ما و شما شناخته شده از جهاتی نیست و از جهاتی است.
مالکی تصریح کرد که امریکایی ها به طالبان مشروعیت بخشید حتی کار به جایی رسید که خلیلزاد به طالبان پیشنهاد کرده که هیئت مذاکره کننده از کابل را شما تأیید کنید.
آقای مالکی بخش دوم صحبت‌های خود را به انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داد و گفت که اعتقاد دارم برخی ها نمی‌گذارند که انتخابات مسیر اصلی خودش را طی کند.

مالکی به انتخابات سال ۲۰۰۹ افغانستان اشاره کرد و توضیحاتی در خصوص دخالت امریکایی‌ها و اینکه قرار بود آنها خلیلزاد را همه کاره افغانستان کنند به حضار بیان کرد.
وی به دیدار خویش با نماینده ویژه سازمان ملل اشاره کرد و گفت که ۱۰ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری که کاندیدهای مطرح آن عبدالله و حامدکرزی بود، نماینده سازمان ملل در یک دیدار خصوصی به من گفت خبر تلخی برای شما دارم. عنقریب امریکایی‌ها بلایی که بر سر مردم عراق آوردند قرار است بر سر مردم افغانستان بیاورند.
مالکی از نماینده ویژه سازمان ملل توضیحات بیشتری در این زمینه می‌خواهد که وی می‌گوید مگر شما در عراق ندیدید که «برمر» را آوردند و حاکم مطلق عراق کردند و بعد از مدتی انتخابات را برگزار کردند.
مالکی به نقل از نماینده ویژه سازمان ملل گفت که امریکایی‌ها نمی‌خواهند نه کرزی باشد و نه داکتر عبدالله، امریکایی‌ها قصد دارند خلیلزاد را حاکم افغانستان کنند و آن بلایی که سر عراقی‌ها آوردند اینگونه سر افغان‌ها هم بیاورند.
فداحسین مالکی اظهار داشت بلافاصله با کرزی و رهبران و بزرگان افغانستان دیداری داشتم و برنامه ریزی کردیم تا این نقشه امریکایی‌ها را خنثی کنیم.
وی گفت که در نهایت با هماهنگی همه جناح‌ها و شخصیت‌ها داکتر عبدالله از انتخابات کنار رفت و حامد کرزی دور دوم به عنوان ریاست جمهوری سر کار شد تا اینگونه توطئه امریکایی‌ها را خنثی کردیم.
مالگی گفت: بعدها در کتابی جنرال پترائوس رئیس سازمان سیا نوشته بود که هر آنچه که ما برنامه می‌ریختیم معادلات ما را به هم می‌زدند.

وی با اظهار این که خطر کماکان باقی است افزود: من از این بیم دارم چون الان محوریت صلح هم با کسی است که چهره‌اش برای ما و شما شناخته شده از جهانی نیست و از جهاتی است آن هم خلیلزاد می‌باشد.

Shokohmand, [06.12.19 10:00] مالکی در بخش سوم صحبت‌های خویش به ترور شخصیت‌ها در زمان خویش و زمان حال پرداخت و گفت که احمد ولی کرزی یکی از افراد پر قدرت در قندهار بود، امریکایی‌ها روی ایشان فشار آورده تا افغانستان را ترک کند مثلاً به عنوان سفیر افغانستان در سازمان ملل ایفای وظیفه کند، اما با مخالفت شدید احمد ولی روبه رو شدند. احمد ولی در قندهار با بنده دیداری داشت و به من گفت که من را می‌خواهند ترور کنند.
وی به نقل از احمد ولی کرزی گفت که من تا مدت‌ها مقاومت می‌کنم و از افغانستان خارج نمی‌شوم و می‌دانم که من را در نهایت ترور می‌کنند.
مالکی افزود که این خبر را به آقای رییس جمهور حامد کرزی رساندم و کمتر از یک ماه نگذشته بود که احمد ولی کرزی را ترور کردند.
وی به ترور جنرال داوود و وحید مژده نیز اشاره کرد و برخی از زوایای تاریک ترور آن‌ها را نیز تشریح کرد.
مالکی با اشاره به این که چندین بار ترور مارشال فهیم را خنثی کردیم، افزود به ما خبر رسید که حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان هم در برنامه ترور قرار دارد.
مالکی نقل می‌کند که به دیدار کرزی رفتم و این خبر را به ایشان رساندم. اول ایشان تعجب می‌کند بعد وقتی به ایشان کد دادم که فلانی الان در کجاست پس از تماس‌های پی در پی گفتند بله مسئول تیم محافظت ریاست جمهوری امریکا رفته است.

مالکی گفت مسئول تیم محافظت شما همین الان در واشنگتن به سر می‌برد.
مالکی نقل می‌کند که بعد از این که مسئول حفاظت از ریاست جمهوری به کابل می‌آید و طرح ترور حامد کرزی را می‌ریزند توسط دوستان ما در ریاست جمهوری خنثی می‌شود.
وی با اشاره به این که ترور فیزیکی و ترور سیاسی برای امریکایی‌ها مثل آب خوردن است تصریح کرد آن‌ها می‌خواستند حتی حامد کرزی ریاست جمهوری افغانستان را ترور کنند.
وی در پایان ضمن هشدار به امریکا گفت که شما در افغانستان شکست خوردید و چنانچه به دنبال رصد ایران، روسیه، چین و هند باشید، کور خواندید.
مالکی تصریح کرد امریکایی‌ها لحظه به لحظه از سوی ایران، روسیه و چین رصد می‌شود و هر روز نیز اتحاد کشورهای همسایه نزدیک و بهتر می‌گردد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا