آخرین اخبارافغانستاناقتصاد و توسعه

انجمن صنعت کاران:

امارت از ما حمایت کند افغانستان خودکفا می‌شود

رسول شهزاد- کابل
خبرگزاری دید: انجمن صنعت کاران افغانستان می‌گوید که اگر حکومت امارت اسلامی به مشکلات صنعت کاران توجه و زمینه سرمایه‌گذاری را در کشور فراهم کند افغانستان به زودی به یک کشور خودکفا تبدیل می‌شود.

امارت از ما حمایت کند افغانستان خودکفا می‌شود

عبدالجبار صافی رییس انجمن صنایع افغانستان امروز شنبه (۴ سرطان) در یک نشست خبری در کابل از دیدار ملا هبت‌الله آخوندزاده رهبر طا-لبان با شماری از تاجران کشور استقبال کرده گفت: اگر امارت اسلامی در قسمت مشکلات صنعت کاران توجه جدی داشته باشند افغانستان به زودی به یک کشور صنعتی تبدیل می‌شود.
آقای صافی گفت: ما در حکومت‌های قبلی به دلیل عدم امنیت، فساد و اخاذی‌های غیر قانونی میلیون دالر سرمایه خویش را از دست دادیم.
وی با بیان اینکه محو بیکاری، فقر و جلوگیری از فرار مغز‌ها نیازمند یک برنامه دقیق اقتصادی است، گفت: افغانستان از لحاظ داشتن منابع طبیعی یک کشور غنی است و در قسمت استخراج آن باید از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی دعوت شود.
رییس انجمن صنایع افغانستان خواستار ایجاد یک پالیسی منظم اقتصادی از سوی حکومت شده تاکید کرد که ما سالانه ۷ میلیارد دالر واردات داریم، توجه و حمایت حکومت از صنعت‌کاران می‌تواند ما از این وضعیت نجات داده و افغانستان را تبدیل به یک کشور صادراتی و صنعتی سازد.
در همین حال نجیب‌الله صدیقی معاون انجمن صنایع افغانستان گفت: در حال حاضر مشکل اساسی ما کمبود برق است که باید حکومت در این قسمت توجه بنیادی داشته باشد تا دیگر کلید برق ما در دست همسایه‌ها نباشد.
آقای صدیقی افزود: توجه به صنعت کاران و معادن افغانستان ما را از مشکلات موجود فقر، بیکاری و فرار مغز‌ها نجات داده به زودی افغانستان ازهر لحاظ خود کفا می‌شود.
با آنکه در ۲۰ سال گذشته‌ حکومت‌ها برای حل مشکلات صنعت‌کاران و چالش‌های اقتصادی مردم افغانستان تاکید می‌کردند اما صنعت‌کاران می‌گویند که مشکلات اقتصادی و دیگر چالش‌های مردم افغانستان ناشی از فرصت‌سوزی‌های مسئولان حکومت‌های پیشین بوده که در قسمت محو فقر و بیکاری کار‌های بنیادی را انجام ندادند.
مسئولان انجمن صنعت‌کاران افغانستان در این نشست خبری خواهان رسیدگی به زلزله‌زدگان هفته قبل در ولایات شرقی افغانستان نیز شده می‌گویند که انجمن صنایع افغانستان تا هنوز ۱۵ میلیون افغانی کمک را به آسیب‌دیدگان زمین لرزه ولایات پکتیکا و خوست جمع‌آوری کرده است.
مسئولان این انجمن خواستارت تشکیل یک کمیته حکومتی جهت توزیع شفاف کمک‌های داخلی و خارجی به آسیب‌دیدگان زمین لرزه اخیر شدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا