آخرین اخبارتحلیلجهانسیاست

اهمیت نشست سه جانبه تهران؛ تحولات منطقه داغ تر می‌شود!

این سه کشور که دیدگاه‌های متفاوتی درباره سوریه دارند، قصد دارند در نشست تهران دیدگاه‌های خود را هماهنگ کنند تا از تنش و بی‌ثباتی بیشتر در منطقه جلوگیری کنند

اهمیت نشست سه جانبه تهران؛ تحولات منطقه داغ تر می‌شود!

خبرگزاری فرانسه به دیدار مهم و سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه به میزبانی ابراهیم رییسی در تهران که قرار است روز سه شنبه برگزار شود پرداخت.
در حالی که جنگ در اوکراین ادامه دارد، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه فردا به تهران سفر می‌کند تا با همتایان ایرانی و ترکیه‌ای خود درباره بحران سوریه رایزنی کند.
تهران، مسکو و انقره طی سال‌های گذشته به عنوان بخشی از روند صلح آستانه برای حل و فصل بحران ۱۱ ساله سوریه با یکدیگر دیدار و رایزنی کرده‌اند.
هر سه کشور در سوریه دارای منافع هستند؛ ایران و روسیه حامی دمشق و ترکیه از مخالفان بشار اسد است.
نشست روز سه شنبه از این جهت اهمیت دارد که دولت ترکیه و رجب طیب اردوغان رییس جمهور این کشور در تدارک آغاز یک عملیات ویژه نظامی در مناطق شمالی سوریه است.
دولت ایران که میزبان این نشست است پیش از این درباره هرگونه تنش زایی با آغاز این عملیات و افزایش بی‌ثباتی در سوریه هشدار داده است.
دیدار روز سه شنبه همچنین باعث خواهد شد که اردوغان اولین دیدار چهره به چهره خود را با رئیس جمهور روسیه از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی مسکو در اوکراین برگزار کند.
رییس جمهور ترکیه پیش از این بارها خواستار دیدار با پوتین برای کمک به حل و فصل تنش‌های جهانی از زمان آغاز جنگ در اوکراین بوده است.
دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز یکشنبه خبر داد که رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه درصدد است تا در جریان سفر دو روزه خود به تهران که فردا و پس فردا خواهد بود با «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه دیدار دوجانبه داشته باشد.
«ولادیمیر سوتینکوف» یک تحلیلگر روس در این زمینه گفته، نشست روز سه شنبه در تهران تصادفی نیست و برنامه ریزی شده است.
ترکیه همزمان با عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین قصد انجام یک عملیات ویژه در سوریه را دارد.
«سینان اولگن»، محقق مدعو در موسسه کارنگی اروپا که در سیاست خارجی ترکیه تخصص دارد، می‌گوید که انقره پیش از آغاز عملیات خود، خواهان متقاعد کردن مسکو و ایران است.
وی گفت: «این مسئله مهم است چرا که دو منطقه هدف بالقوه ترکیه تحت کنترول روسیه است و ترکیه می‌خواهد از حریم هوایی استفاده کند تا خطرات این عملیات را به حداقل برساند».
وی تاکید کرد که اردوغان در این نشست به دنبال دریافت چراغ سبز از تهران و مسکو برای نبرد با شبه نظامیان کرد در مناطق شمالی و شمال شرقی سوریه است.
این در حالی است که روسیه پیش از این ابراز امیدواری کرده است که ترکیه از آغاز یک تهاجم دیگر در خاک سوریه صرف نظر کند.
ایران نیز که حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه خود را اخیرا به انقره اعزام کرده بود خواستار چنین چیزی است و ضمن به رسمیت شناختن نگرانی‌های امنیتی ترکیه خواستار توقف این عملیات است.
این سه کشور که دیدگاه‌های متفاوتی درباره سوریه دارند، قصد دارند در نشست تهران دیدگاه‌های خود را هماهنگ کنند تا از تنش و بی‌ثباتی بیشتر در منطقه جلوگیری کنند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا