آخرین اخباراجتماعافغانستان

بیش از ۹ میلیون کودک در کمپاین سرتاسری پولیو واکسین خواهد شد

وزارت صحت عامه می‌گوید حدود ۹٫۳ میلیون کودک در دور نخست کمپاین سرتاسری پولیو واکسین خواهد شد.

وزارت صحت عامه می‌گوید حدود ۹٫۳ میلیون کودک در دور نخست کمپاین سرتاسری پولیو واکسین خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری دید، وزارت صحت عامه امروز دوشنبه (۱۲حمل) گفته است در این دور کمپاین پنج روزه، حدود ۹٫۳ میلیون طفل زیر سن پنج سال در سرتاسر کشور به جز از ولایت دایکندی، بامیان و غور واکسین خواهند شد.
این وزارت دلیل عدم حضور واکسین کننده‌ها در این سه ولایت را سردی هوا عنوان کرده است.
وزارت صحت افزوده است که در جریان این کمپاین برای ۸٫۴ میلیون طفل شش ماهه الی پنج سال کپسول‌های ویتامین A نیز داده می‌شود.
فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه در افتتاح کمپاین سرتاسری پولیو از همه مردم خواست تا با یک بسیج همگانی در جهت محو این مرض با کارکنان صحی و واکسیناتوران همکاری نمایند.
وزیر صحت عامه گفته است «اطفالی ‌که در سال گذشته به دلیل ممانعت مخالفان از تطبیق واکسین پولیو باز مانده‌اند امسال آن‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرند و ما با مخالفان برای تطبیق واکسین پولیو به تفاهم رسیده‌ایم که آن‌ها اجازه دهند تا ما برنامه واکسین پولیو را در مناطق نا امن محل به محل آغاز کنیم.»
داکتر پیپر کورن نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان گفت که «جهان در آستانه دست یابی به یکی از بزرگترین دستاوردهای صحت عامه در تاریخ که همانا ریشه کن کردن فلج اطفال است می‌باشد. افغانستان می‌تواند فلج اطفال را برای جهان به پایان برساند، بنابراین با یک دیگرهمکاری کنیم، بی طرفی خود را حفظ کنیم.»
خانم لورانس مسئول بخش پولیوی اداره یونیسف برای افغانستان نیز گفت در دور کمپاین قبلی ماه آگست سال گذشته، حدود ۴۰ هزار طفل به دلایل مختلف از واکسین باز ماندند.
این کمپاین در حالی راه‌اندازی می‌گردد که اخیراً یک واقعه مثبت پولیو از ولسوالی «شهید حساس» ولایت ارزگان گزارش شد که یک طفل ۲ ساله فلج گردیده بود. این سومین واقعه مثبت پولیو از شروع سال روان میلادی در کشور است پیش از این ۲ واقعه دیگر از ولایت قندهار نیز گزارش شده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا