آخرین اخبارافغانستانزنانسیاست

تاکید ۱۰ عضو شورای امنیت ملل متحد بر بازگشایی تمام مکاتب دخترانه در افغانستان

خبرگزاری دید: ۱۰ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای مشترک از طا-لبان خواستند که به دختران اجازه دهند به مکتب بروند.

 شورای امنیت ملل متحد

 

شورای امنیت ملل متحداین بیانیه از طرف ناروی، آلبانیا، برازیل، فرانسه، گابن، ایرلند، مکسیکو، بریتانیا، امریکا و امارات متحده عربی صادر شده است.
این کشورها گفته‌اند: «پیام ما روشن است: همه دختران در افغانستان باید بتوانند به مکتب بروند».
۱۰ عضو شورای امنیت سازمان ملل افزوده‌اند که هفته‌ گذشته بیش از یک میلیون دختر در افغانستان آماده می‌شدند تا بالاخره بتوانند به مکتب بازگردند؛ اما امید آنها در آخرین لحظه ناامید شد، وقتی فهمیدند که حق تحصیل ندارند.
در بیانیه‌ این کشورها آمده است: «این تصمیم معکوس‌کننده تعهداتی است که خود طا-لبان در هفته‌ها و ماه‌های اخیر به‌عنوان بخشی از تعامل جاری با جامعه بین‌المللی پذیرفته‌اند».
کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل تصمیم طا-لبان را یک عقب‌گرد عمیقاً نگران‌کننده خوانده و گفته‌اند که آموزش یک‌ حق جهانی برای همه کودکان است.
در بیانیه‌ ۱۰ عضو شورای امنیت سازمان ملل آمده است که افغانستان در آستانه فروپاشی است و این کشور برای آینده‌ی امن و باثبات، نباید نیمی از جمعیت خود را از تحصیل محروم کند.
در این بیانیه‌، اعضای شورای امنیت تاکید کرده‌اند که طا-لبان مکاتب را برای همه باز و برای تمام کودکان و جوانان کشور یک محیط آموزشی امن فراهم کنند.
قرار بود مکاتب دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی روز چهارشنبه ( ۳ حمل) در سراسر کشور بازگشایی شود؛ اما وزارت معارف طا-لبان در همان روز اعلام کرد که مکاتب متوسطه و لیسه دختران تا امر ثانی همچنان بسته می‌ماند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا