آخرین اخبارجهانسیاست

ترامپ امضایش را از بیانیه پایانی «گروه هفت» پس گرفت

دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در صفحه توییتر خود اعلام کرد که در واکنش به اظهارات نخست وزیر کانادا، امضا و حمایتش را از بیانیه نشست سران «جی هفت» پس گرفته است.
ترامپ که پیش از انتشار این بیانیه، نشست را ترک کرده بود، نوشت: برمبنای اظهارات خلاف واقع جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در کنفرانس خبری و تصمیم این کشور در وضع تعرفه‌های سنگین برای کشاورزان، کارگران و شرکت‌های امریکایی، به نمایندگان امریکا دستور دادم که از بیانیه مشترک حمایت نکنند.
وی افزوده که« نخست وزیر کانادا در دیدارها، بسیار آرام و مطیع بود که تا آنجا را ترک کردم، به کنفرانس خبری برود و بگوید که «تعرفه‌های امریکا توهین‌آمیز است» و او «زیر بار نخواهد رفت»، بسیار ضعیف و فریبکارانه. تعرفه‌های ما نتیجه تعرفه‌های ۲۷۰ درصدی او بر محصولات لبنی است!»
پس از پایان این اجلاس، جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا در کنفرانس خبری وعده داد که از ابتدای ماه آینده (جولای) تعرفه‌های جدیدی علیه محصولات امریکایی وارداتی به کشورش وضع خواهد کرد.
آقای ترودو در این کنفرانس خبری منطق پشت وضع تعرفه فولاد و آلومینیوم را «اهانت‌آمیز» خواند چرا که گفت این که امریکا فعالیت اقتصادی کانادا را «تهدیدی برای امنیت ملی» خود قلمداد کند برای کانادا اهانت‌آمیز است.
وی افزود که «برخلاف تمایل باید با صراحت و جدیت کامل بگویم ما بنا بر آنچه پیش‌تر هم اعلام کرده بودیم جلو خواهیم رفت و اقدامات متقابل را اتخاذ خواهیم کرد. کانادایی‌ها همزمان که مودب و معقولانه‌اند مرعوب نمی‌شوند و اجازه نمی‌دهند که دیگران آن‌ها را به تنگنا ببرند.»
نشست دو روزه سران «جی هفت» متشکل از امریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، جاپان و کانادا، با انتشار یک بیانیه هشت صفحه‌ای به کار خود پایان داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا