آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمسیاست

خلیلزاد قطع‌نامه لویه‌جرگه را فرصت تاریخی برای صلح خواند

فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان با استقبال از قطع نامه لویه جرگه مشورتی صلح، آن را یک فرصت تاریخی برای آغاز مذاکرات میان‌افغانی خوانده و آرزو کرد که هرچه زودتر این مذاکرات آغاز شود.

فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان با استقبال از قطع نامه لویه جرگه مشورتی صلح، آن را یک فرصت تاریخی برای آغاز مذاکرات میان‌افغانی خوانده و آرزو کرد که هرچه زودتر این مذاکرات آغاز شود.
به گزارش خبرگزاری دید، زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ ویژه‌ وزارت خارجه‌ امریکا برای صلح افغانستان از قطع‌نامه‌ لویه‌جرگه مشورتی صلح و تصمیم رییس ‌جمهور اشرف غنی برای امضای فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده‌ طالبان استقبال کرده است.


آقای خلیلزاد بامداد امروز دوشنبه( ۲۰ اسد) در یک رشته ‌توییت نوشته است که این اقدامات جسورانه، پس از ۴۰ سال جنگ، فرصت تاریخی را برای صلح به‌میان آورده است، فرصتی که به گفته‌ او برای تمام مردم افغانستان و ثبات منطقه‌ای و امنیت جهانی اهمیت دارد.


خلیلزاد نوشته است که انتظار دارد طی چند روز آینده رهایی زندانیان تکمیل و تیم مذاکره‌کننده‌ حکومت افغانستان برای آغاز مذاکرات عازم دوحه، پایتخت قطر شوند.
او افزوده است که طرفین باید برای دست‌یابی به توافق در مورد نقشه راه سیاسی و آتش‌بس دایمی و جامع برای پایان دادن به جنگ افغانستان، روند گفت‌وگو را آغاز کنند.
نماینده‌ ویژه‌ امریکا برای صلح افغانستان علاوه کرده است همان‌طوری که امریکا در ۱۹ سال گذشته از مردم افغانستان حمایت کرده، اکنون نیز از زن و مرد افغان حمایت می‌کند تا به صلح پایدار که مدت‌هاست به دنبال آن بوده‌اند، دست یابند.
خلیلزاد تأکید کرده است که ایالات متحده به دنبال یک افغانستان مستقل، متحد و دموکراتیک است که با همسایگانش در صلح بوده و تهدیدی برای جهان نباشد.
لویه‌جرگه مشورتی صلح به منظور مشوره‌دهی در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده‌ طالبان از میان فهرست پنج‌هزار نفری این گروه، در هفدهم اسد آغاز و روز گذشته با صدور قطع‌نامه‌ ۲۵ ماده‌ای به کارش پایان داد.
در قطع‌نامه‌ لویه‌جرگه آمده است که به‌منظور رفع موانع آغاز مذاکرات و ختم خون‌ریزی در کشور، ۴۰۰ زندانی طالبان آزاد و آتش‌بس دایمی برقرار شود.
رییس‌ جمهور غنی نیز روز گذشته در مراسم اختتامیه لویه‌جرگه گفت که فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا و آنان را آزاد می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا