آخرین اخباراسلایدشوافغانستانامنیت و حوادث

خلیل همراز: در عملیات طا-لبان ۳۳ داعشی کشته و ۲۱ مرکز آنان نابود شد

خبرگزاری دید: طا-لبان می‌گویند که از زمان به دست گرفتن حکومت تا کنون، در عملیات‌های متعدد ۳۳ داعشی را کشته‌اند، ۲۱ مرکز مهم آن‌ها را نابود کرده و ۶۰۰ عضو این گروه را بازداشت کرده‌اند.


خلیل همراز مسئول مطبوعاتی استخبارات طا-لبان این موضوع را امروز چهارشنبه (۱۹ عقرب) در یک نشست مشترک با ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی و معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ طا-لبان در کابل مطرح کرد.
او گفت که نیروهای طا-لبان در جریان این عملیات ۲۱ مرکز مهم داعش را تخریب و بیش از ۶۰۰ عضو این گروه را هم بازداشت کرده‌اند.
خلیل همراز افزود که در میان بازداشت‌شدگان افراد مهم داعش از جمله تبلیغ‌کنندگان، تمویل‌کنندگان مالی و افراد عملیاتی این گروه شاملند. طا-لبان این عملیات را در نقاط مختلف کشور از جمله ولایت‌های کابل، ننگرهار، پروان، بلخ و هرات راه‌اندازی کرده بودند.
مسئول مطبوعاتی استخبارات طا-لبان همچنین گفت که بیشتر اعضای داعش تحت نام «زندانی» توسط حکومت پیشین نگهداری و تربیت می‌شدند. او رقم این افراد را حدود یک‌هزار و ۸۰۰ نفر اعلام کرد.


ذبیح‌الله مجاهد در این نشست خبری گفت که «داعش در افغانستان یک پدیده‌ خارجی نیست». به گفته‌ او، افراد این گروه که در داخل خاک افغانستان فعالیت دارند، از شهروندان کشورند.
او همچنین افزود که فعالیت داعش در افغانستان تحت کنترول طا-لبان است و طا-لبان نمی‌گذارند تا داعش کشورهای جهان را از خاک افغانستان تهدید کند. سخنگوی طا-لبان تأکید کرد: «تعداد [افراد داعش] در افغانستان زیاد نیست و به همین خاطر تهدید [هم] شمرده نمی‌شود».
از سویی هم، او گفت که طالبان برای سرکوب داعش در افغانستان جدی است.
ذبیح‌الله مجاهد همچنین تأکید کرد که این گروه در میان مردم افغانستان جایگاه ندارد و کسی از این گروه با افکار «تکفیری» داعش حمایت نمی‌کند.
با این حال، او خطاب به اعضای گروه داعش گفت که جنگ در حال حاضر معنا ندارد؛ چون به گفته‌ او، «اشغال در افغانستان پایان یافته» و «حکومت اسلامی» هم برقرار شده است.
سخنگوی طا-لبان تأکید کرد که با این وضع «جنگ»، «تشدد» و «تکفیر» توسط داعش در افغانستان دلیلی ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا