آخرین اخبارمطالب معلوماتی

رازهایی درباره کوکاکولا که هرگز نمی‌دانستید!

کوکاکولا یک برند امریکایی است که می‌توان محصولات آن را در همه جای دنیا دید. کوکاکولا در ۲۰۰ کشور به فروش می‌رسد که دانستنی‌های جالبی دارد.


به طور میانگین بیش از ۱۰ هزار نوشابه کوکاکولا در هر ثانیه در جهان مصرف می‌شود. نوشابه علیرغم ضررهایی که دارد از محبوبیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل برندهای نوشابه در جهان کم نیستند.
در ادامه می‌خواهیم حقایقی در مورد کوکاکولا را برای شما برملا سازیم که به احتمال فراوان قبلاً آن‌ها را نشنیده‌اید.

شماره یک
نوشابه کوکاکولا توسط جان استیت پمبرتون، داروساز امریکایی در سال ۱۸۸۶ میلادی ساخته شد. آقای پمبرتون در آتلانتا [مرکز ایالت جورجیا] زندگی می‌کرد. نام کوکاکولا اما توسط دفتردار او یعنی آقای «فرانک رابینسون» پا به عرصه حیات گذاشت. آقای رابینسون در طراحی ماهر بود و او بود که طرح کوکاکولا را کشید. همین طرح بعدها به لوگوی برند کوکاکولا بدل گشت و هنوز هم از همان لوگو استفاده می‌شود.
شماره دو
اولین تبلیغات کوکاکولا واقعاً جالب بود: کوکاکولا محصول خود را به عنوان نوعی آرام‌بخش یا تقویت کننده‌ اعصاب معرفی کرد که می‌تواند خستگی را از بین ببرد. این تبلیغ در سال ۱۸۸۶ میلادی به چاپ رسیده است.

شماره سه
شاید قبلاً این مورد را شنیده باشید، اما حقیقت دارد. اولین محصول کوکاکولا حاوی کوکائین بود، اما کوکائین آن تنها به اندازه ۹ میلی‌گرم در هر لیوان بود. این نوشیدنی در آن زمان به عنوان جایگزینی برای مشروبات الکلی مشتری جذب می‌کرد. حتی در آن زمان گفته می‌شد که کوکاکولا می‌تواند اعتیاد به تریاک را از بین ببرد. ناگفته نماند که کوکائین در سال ۱۹۰۳ به طور کامل از این نوشیدنی حذف شد.

شماره چهار
۵۷ میلیارد مورد از انواع محصولات نوشیدنی در روز در جهان مصرف می‌شود. در این بین، بیش از سه درصد این مقدار (۱٫۹ میلیارد) تحت لیسانس کوکاکولا تولید می‌شود. بنابراین، این برند دارای بیشترین میزان تولید بر روی کره زمین است.

شماره پنج
کوکاکولا تنها در دو کشور جهان به فروش نمی‌رسد: کیوبا و کوریای شمالی.

شماره شش
محصولات تولیدشده کوکاکولا آن‌قدر متنوع است که اگر شما بخواهید تمام محصولات آن را امتحان کنید می‌بایست هر روز و به مدت ۹ سال از محصولات آن استفاده کنید. کوکاکولا انواع و اقسام نوشیدنی‌ها از نوشابه گرفته تا نوشیدنی‌های انرژی‌زا را تولید می‌کند.

شماره هفت
اگر تمام قطرات تولید شده کارخانه کوکاکولا را در بوتل های هشت اونسی بریزیم و آن بوتل‌ها را پشت سر هم بچینیم، می‌توانیم بیش از ۲۰۰۰ بار مسیر رفت و آمد به ماه را طی کنیم. اجازه دهید به شکلی دیگر بگوییم: با این میزان بوتل می‌توانیم به مدت پنج سال و هفت ماه و ۱۴ روز به ماه سفر کنیم.

شماره هشت
برند کوکاکولا خود صاحب ۲۰ برند دیگر است که هر کدام از آن‌ها بیش از یک میلیارد دالر درآمد دارند. در تصویر پایین می‌توانید این ۲۰ برند را مشاهده کنید.

شماره نه
برند کوکاکولا به ارزش ۸۳٫۸ میلیارد دالر قیمت‌گذاری شده است. این رقم از رستوران زنجیره‌ای امریکایی کی‌اف‌سی (مرغ سوخاری کنتاکی)، مجموعه ‌رستوران‌های زنجیره‌ای ساب‌وِی، بودوایزر و پپسی بیشتر است.

شماره ده
شرکت کوکاکولا مدعی است که نام این شرکت پس از واژه OK، دومین واژه‌ای است که در سراسر جهان فهمیده می‌شود.

شماره یازده
بزرگترین مصرف کننده‌ محصولات کوکاکولا مکسیکو است. هر مکسیکویی به طور میانگین ۷۴۵ کوکاکولا در سال مصرف می‌کند. این در حالی است که هر فرد امریکایی به طور متوسط ۴۰۱ کوکاکولا در سال مصرف می‌کند.

شماره دوازده
شرکت کوکاکولا مدعی است که خودش مفهوم «کوپون» را برای اولین بار معرفی کرده است. این شرکت در سال ۱۸۸۶ میلادی چندین کوپون را پخش کرد. به همین دلیل، آن‌ها معتقدند که همین کوپون‌ها باعث شدند تا محصولات کوکاکولا از آتلانتا به تمام ایالت‌های ایالات متحده برسد. بین سال‌های ۱۸۸۶ و ۱۹۱۴، از هر ده کوکاکولا یکی به صورت رایگان به مشتریان داده می‌شود.

شماره سیزده
تصویری که مسیحیان امروز از بابانوئل دارند، مدیون شرکت کوکاکولا است. این شرکت از دهه ۲۰ میلادی تبلیغات کریسمسی خود را آغاز کرد تا بازارهای زمستانی را نیز در دست خود بگیرد. این شرکت از چندین تصویر استفاده کرد، اما هیچ یک از آن تصاویر به پای تصویر «هادن ساندبلوم» نرسید. تصویر او توانست به فروش کوکاکولا کمک فراوانی کند.

شماره چهارده
اولین نوشابه‌ای که به فضا رفت کوکاکولا بود. این نوشیدنی در سال ۱۹۸۵ میلادی توسط فضاپیمای چلنجر به فضا فرستاده شد.

شماره پانزده
شرکت کوکاکولا می‌گوید که بهترین دما برای مصرف محصولاتش بین ۳۴ تا ۳۸ درجه فارنهایت (۱ تا ۳ درجه سانتی گراد) است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا