آخرین اخبارافغانستانسیاست

رد ادعای ناتوانی بانک مرکزی در تبدیل دالر به افغانی از سوی طا-لبان

خبرگزاری دید: طا-لبان ادعای رییس برنامه‌ انکشافی سازمان ملل متحد را در افغانستان در مورد ناتوانی بانک مرکزی این کشور برای تبدیل‌کردن دالر به پول افغانی رد کرده‌اند.

تبدیل دالر
ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طا-لبان جمعه‌شب (۱۵ دلو) در توییتی نوشته است که تا کنون از آدرس سازمان ملل یا کدام نهاد دیگر پول دالر به بانک مرکزی منتقل نشده است.
او تأکید کرده است که در صورت انتقال پول دالر به بانک مرکزی، این بانک «بدون تردید» توان تبدیل آن به پول افغانی را دارد.
پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از عبدالله الدرداری رییس برنامه‌ انکشافی سازمان ملل متحد در افغانستان گزارش کرده بود که این سازمان حدود ۱۳۵ میلیون دالر در بانکی در افغانستان در اختیار دارد، اما نمی‌تواند آن‌را مصرف کند.
طبق این گزارش، الدرداری در جلسه‌ فضایی تحریم‌های جهانی (ACAMS) همچنین گفته است که طالبان وعده‌ روشن داده بودند که این مقدار پول به ‌صورت خودکار به پول افغانی تبدیل می‌شود، اما این اتفاق نیفتاده و بانک مرکزی افغانستان نتوانسته است این مقدار دالر را به پول افغانی تبدیل کند.
رییس برنامه‌ انکشافی سازمان ملل در افغانستان علاوه کرده است: «۳۰ میلیون دالر در بانک بین‌المللی افغانستان گیر کرده است که نمی‌توانیم آن را به افغانی تبدیل کنیم و بدون افغانی همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، ما نمی‌توانیم همه برنامه‌های خود را اجرا کنیم».
این درحالی است که طا-لبان از زمان تسلط بر افغانستان در ماه آگست سال گذشته‌ی میلادی، استفاده از ارز خارجی را در این کشور ممنوع کردند. این اقدام به ‌منظور تقویت ارزش پول افغانی در برابر ارزهای خارجی، از جمله دالر صورت گرفته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا