آخرین اخبارجهانسیاست

روسیه از حق آزادی جمهوری‌های اوستیای جنوبی و آبخاز حمایت می‌کند

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه می‌گوید که کشورش از جمهوری‌های جدایی‌طلب گرجستان پشتیبانی می‌کند.


ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه می‌گوید که کشورش از جمهوری‌های جدایی‌طلب گرجستان پشتیبانی می‌کند.
ده سال پس از جنگ روسیه با جمهوری گرجستان، ولادیمیر پوتین می‌گوید که برای تضمین امنیت جدایی‌طلبان جمهوری‌های خودمختار «آبخاز» و اوستیای جنوبی «هر کاری» انجام می‌دهد.
رییس‌ جمهور روسیه این سخنان را روز جمعه، در مسکو در حالی بیان کرد که میزبان آناتولی بیبیلوف و رائول خاجیمبا رؤسای جمهوری‌های خودمختار اوستیای جنوبی و آبخاز بود.
روز یکشنبه ( ۴ سنبله) مصادف با دهمین سالگرد به رسمیت شناخته شدن استقلال این دو جمهوری از گرجستان است که خود در دهه ۱۹۹۰ اعلام استقلال کرده بود.
پوتین در دیدار با بیبیلوف گفت:« ما حاضریم هر کاری بکنیم تا امنیت اوستیای جنوبی تامین شود و از لحاظ اقتصادی حمایت‌اش کنیم. زیرا به رغم مشکلاتی که کم هم نیستند، این جمهوری در حال رشد است.»
بیبیلوف نیز گفت:« بعد از شناسایی استقلال اوستیای جنوبی از سوی مسکو مردم اوستیا زندگی در یک فضای کاملاً متفاوت، همراه با ثبات،‌ آشتی و سعادت را آغاز کردند. امروز دیگر کودکان اوستیای جنوبی بر اثر انفجار خمپاره به هوا نمی‌روند.»
رییس‌جمهوری روسیه سپس با رائول خاجیمبا رییس جمهوری آبخاز دیدار کرد و به او گفت:« ما به تلاش خود با آبخاز برای تضمین امنیت این جمهوری بسیار بها می‌دهیم. این تلاش شامل همکاری بین نیروهای مسلح و مرزبانان دو طرف می‌شود.»
در سال ۲۰۰۸ میلادی روسیه و گرجستان به مدت ۵ روز درگیر جنگی خونبار شدند. این جنگ در پی آن در گرفت که دولت تفلیس برای بازپس‌گیری کنترول اوضاع اوستیای جنوبی، دست به یک عملیات نظامی خونین در این جمهوری خودمختار زد.
این جنگ با پادرمیانی نیکلا سارکوزی رییس جمهوری وقت فرانسه در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۸۷ به پایان رسید.
پس از آن مسکو استقلال دو جمهوری اوستیای جنوبی و آبخاز را به رسمیت شناخت. روسیه هم اکنون حضور نظامی پررنگی در این منطقه دارد، اما دولت گرجستان از این حضور نظامی به عنوان «اشغال» یاد می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا