آخرین اخبارجهانسیاست

روسیه سویدن را تهدید به حمله نظامی کرد

خبرگزاری دید: به دنبال درخواست رسمی سویدن برای پیوستن به ناتو، روسیه به این کشور هشدار داده که در صورت پیوستن به سازمان پیمان اتلانتیک شمالی آماده مقابله نظامی باشد.

روسیه سویدن را تهدید به حمله نظامی کرد

وزارت امور خارجه روسیه بامداد امروز سه‌شنبه (۲۷ ثور) طی بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد، اگر سویدن به ناتو بپیوندد، مسکو نیز مجبور خواهد شد برای مقابله، گام‌هایی با ماهیت نظامی ـ فنی بردارد.
در این بیانیه آمده است: «ورود سویدن به ناتو، صدمات قابل توجهی به امنیت اروپای شمالی و در کل قاره اروپا وارد می‌کند. فدراسیون روسیه مجبور خواهد شد اقدامات تلافی‌جویانه اعم از نظامی ـ فنی و غیره را انجام دهد تا تهدیدات علیه امنیت ملی خود را متوقف کند».
مسکو توضیح داد: «در این رابطه موارد زیادی به شرایط خاص ادغام سویدن در اتحاد اتلانتیک شمالی بستگی دارد، از جمله چشم‌انداز استقرار سیستم‌های تسلیحاتی ضربتی این بلوک نظامی در خاک سویدن».
براساس این گزارش، وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که چنین تصمیمی از سوی مقامات پادشاهی سویدن، باعث افزایش سطح امنیت در منطقه نخواهد شد.
این بیانیه در پایان می‌افزاید: «در هر صورت، عضویت در ناتو سطح امنیت سویدن را افزایش نمی‌دهد، اگر تنها به این دلیل باشد که دیگر هیچکسی این کشور را تهدید نخواهد کرد. اما قطعاً منجر به از دست دادن حاکمیت در تصمیم‌گیری‌های سیاست خارجی خواهد شد. ما به نوبه خود متقاعد شده‌ایم که چنین چیزی انتخاب سیاستمدارانی که امروز در سویدن در قدرت هستند و منافع بلندمدت مردم سویدن را برآورده نخواهد کرد».
عصر یکشنبه حزب حاکم سوسیال دموکرات سویدن اعلام کرد که این کشور به طور رسمی تصمیم گرفته که برای عضویت در ناتو درخواست بدهد. چند ساعت پیش از آن نیز رییس ‌جمهور و دولت فنلند اعلام کردند که این کشور قصد دارد برای عضویت در ناتو درخواست دهد تا راه را برای گسترش ایتلاف نظامی ۳۰ کشور غربی در بحبوحه عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین و در میانه هشدارهای مسکو، هموار کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا