آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمسیاست

روند صلح ما نیابتی شده است/ به طالبان بیش از حد مشروعیت داده شده/ فعالیت‌های خلیلزاد مشکوک است

رحمت‌الله نبیل رییس اسبق امنیت ملی در نشستی خبری نسبت به روند صلح، فعالیت‌های خلیلزاد، مسایل امنیتی و مداخلات پاکستان نظراتش را بیان کرد.

رحمت‌الله نبیل رییس اسبق امنیت ملی در نشستی خبری نسبت به روند صلح، فعالیت‌های خلیلزاد، مسایل امنیتی و مداخلات پاکستان نظراتش را بیان کرد.
به گزارش خبرگزاری دید، رییس پیشین امنیت ملی امروز شنبه(۴ اسد) گفت که روند صلح تاکنون نیابتی بوده است و دیگران درباره سرنوشت صلح افغانستان تصمیم می‌گیرند.
رحمت‌الله نبیل افزود که مردم افغانستان حق دارند بپرسند که چرا با سرنوشت‌شان به نام صلح معامله می‌شود و این پرسش نباید به معنای دشمنی با صلح تلقی شود.
رییس پیشین امنیت ملی دو تعریف از صلح ارائه کرد و بین «صلح واقعی» و «صلح به معنای معامله» تفکیک قایل شد. به گفته او، همه‌ مردم افغانستان خواهان برقراری صلح واقعی‌اند. او از جانب دیگر خواهان برخورد «هوشیارانه» با معامله‌ای زیر نام صلح شد.
نبیل روند جاری صلح را «صلح سیاسی و اقتصادی» برای برخی افراد و کشورها توصیف کرد و گفت که برای این ادعا اسناد نیز دارد. او از کشور مشخصی نام نبرد، اما گفت که برای پاکستان در روند صلح افغانستان حق ویتو و امتیازهای ویژه داده شده است.
رحمت‌الله نبیل درباره تلاش‌های زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، نیز اظهار شک و تردید کرد و افزود که او برای منافع کشور خود کار می‌کند.
به گفته آقای نبیل، مردم افغانستان حق دارند که درباره تلاش‌های صلح خلیلزاد شک کنند و در مورد آن بپرسند.
رییس پیشین امنیت ملی تأکید کرد که نباید افغانستان قربانی انتخابات ریاست جمهوری امریکا شود.
آقای نبیل در این نشست از سیاسیون کشور نیز انتقاد کرد و گفت که با وجود درک خطرات، وضعیت را به مردم افغانستان تبیین نکرده‌اند.
او هم‌چنان گفت برخی از سیاسیون نیز تهدید شده‌اند که اگر با تصمیماتی در روند صلح مخالفت کنند، با نیروهای ویژه امریکایی سرکوب می‌شوند.
رییس پیشین امنیت ملی از جانب دیگر می‌گوید که به گروه طالبان در جریان این دو سال اخیر مشروعیت گسترده داده شده است، به نحوی که آن‌ها فکر می‌کنند با جنگ دوباره بر افغانستان تسلط پیدا می‌کنند.
آقای نبیل به عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی پیشنهاد کرد که به صورت مستقیم و از مجرای غیررسمی و با شمولیت اعضای مجلس نمایند‌گان با گروه طالبان وارد مذاکره شود. او افزود که فرمول صلح کنونی نتیجه نمی‌دهد.
رییس پیشین امنیت ملی هم‌چنان گفت که بی‌اعتمادی ملی به اوج خود رسیده است.
نبیل افزود که «موریانه» در درون نظام جای گرفته و به صورت سیستماتیک مصروف فساد است.
رحمت‌الله نبیل با بر‌شمردن این موارد هشدار داد که «نظام» در حال ضعیف شدن است و باید برای تقویت آن اقدام کرد.
رییش پیشین امنیت ملی گفت که اگر وضعیت به این شیوه ادامه پیدا کند، افغانستان به مرکز تقابل کشورهای منطقه و جهان مبدل خواهد شد.
این در حالی است که تاکنون دولت و گروه طالبان مذاکره مستقیم نداشته‌اند و آغاز مذاکرات مستقیم میان‌افغانی نیز چندان روشن به نظر نمی‌رسد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا