آخرین اخباراسلایدشوافغانستانحقوق بشرخبر های مهمزنانسیاست

زن انسان اصیل و آزاد است، مال نیست/ هیچ کس برای صلح زن را به «بد» داده نمی‌تواند

خبرگزاری دید: رهبر طا-لبان به تازگی در مورد حقوق زنان فرمانی صادر کرده است. براساس این فرمان زن مال نه، بلکه «انسان آزاد و اصیل» است و هیچ کسی آن را در بدل صلح «بد» داده نمی‌تواند.

خبرگزاری دید: رهبر طا-لبان به تازگی در مورد حقوق زنان فرمانی صادر کرده است. براساس این فرمان زن مال نه، بلکه «انسان آزاد و اصیل» است و هیچ کسی آن را در بدل صلح «بد» داده نمی‌تواند.
ملا هبت‌الله آخوندزاده رهبر طا-لبان در فرمانی که امروز جمعله(۱۲ قوس) به نشر رسیده، در مورد حقوق زنان و جایگاه آنان در اجتماع اسلامی نکاتی را بیان کرده است.
در این فرمان شش ماده‌ای که از سوی ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طا-لبان منتشر شده، آمده است که رضایت دختران بالغ در وقت نکاح ضروری است، طوری که «نکاح با کفو (هم مثل) باشد و خطر فتنه و فساد هم در آن نباشد».
در ماده‌ سوم این فرمان آمده است که پس از وفات شوهر، هرگاه عدت شرعی (چهار ماه و ده روز و یا وضع حمل) سپری شود، زن بیوه را نه برادر شوهر به زور به نکاح گرفته می‌تواند و نه کسی دیگری.
در این فرمان همچنین گفته شده است: «زن بیوه در مورد نکاح و تعیین سرنوشت خود صاحب اختیار است.» اصل کفو (هم مثل) بودن و جلوگیری از فتنه و فساد در این ماده شرط گذاشته شده است.
همین طور، در این فرمان رهبر طالبان، گرفتن مهر را از شوهر جدید حق شرعی زن دانسته شده است.
براساس ماده‌ پنجم این فرمان، زن در مال شوهر متوفی، اولاد، پدر و دیگر اقارب به‌ طور «فرضیت و عصبیت» حق میراث و سهم ثابت دارد و هیچ کسی او را از حق‌اش محروم کرده نمی‌تواند.
ماده‌ ششم این فرمان به چند همسری مردان پرداخته است. طبق این ماده، «کسی که چند زن دارد، مکلف است حقوق همه‌ زنان را مطابق حکم شرعی بدهد و در بین‌شان عدل قائم کند».
در همین حال، رهبر طا-لبان در این فرمان به وزارت حج و اوقاف هدایت داده است تا علما و خطبای مساجد را تشویق کند که در خطابه‌ها و موعظه‌های‌شان مردم را در مورد حقوق زنان آگاه کنند.
ملا هبت‌الله به وزارت اطلاعات و فرهنگ طا-لبان نیز هدایت داده است تا مطالب مفید «ترغیبی و ترهیبی» را در باره‌ حقوق زنان به‌شکل تحریری و صوتی از طریق وسایل ارتباطی موجود به نشر بسپارد.
همچنین، رهبر طا-لبان به دادگاه عالی و دیگر دادگاه‌های کشور نیز هدایت داده تا به عریضه‌های زنان، به‌ویژه درباره‌ حقوق بیوه‌ها و «ظلم» بر آن‌ها به‌گونه‌ اصولی رسیدگی کنند.
این درحالی است که با سقوط حکومت پیشین به‌ دست طالبان، زنان همواره در مورد از دست‌دادن حقوق اساسی‌شان، از جمله حق آموزش، کار و سیاست ابراز نگرانی کرده‌اند.
در فرمان تازه‌ رهبر طا-لبان اما در مورد این حقوق هیچ اشاره‌ای نشده است. طا-لبان پیش از این گفته بودند که زنان حق آموزش و کار را در چارچوب شریعت اسلامی دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا