آخرین اخباراسلایدشوخبر های مهمسیاست

سازمان ملل از عدم پرداخت کمک‌های وعده شده به افغانستان انتقاد کرد

خبرگزاری دید: سازمان ملل متحد از عدم پرداخت کمک‌های وعده شده به افغانستان از سوی جهان انتقاد کرده و گفته است که از بیش از ۱ میلیارد دالر کمک وعده شده، فقط ۱۳۵ میلیون دالر پرداخت شده است.


این سازمان در بیانیه‌ای با انتقاد از پرداخت نشدن کمک‌ها به افغانستان از کشورهای کمک‌کننده خواست هرچه زودتر کمک‌های خود را پرداخت کنند تا تأمین نیازهای فوری بشردوستانه مردم در افغانستان به نتیجه برسد.
از سوی دیگر، همزمان مارتین گریفیتس معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه با بیان این‌که افغانستان در آستانه یک بحران انسانی جدی قرار دارد، گفت که به مشارکت بین‌المللی مبتنی بر تفاهم با رهبری طا-لبان نیاز داریم.
او با اشاره به لزوم توجه زیاد جامعه بین‌المللی به وضعیت افغانستان گفت: «علی‌رغم پاسخ‌های سخاوتمندانه به فراخوان آنتونیو گوترش؛ دبیرکل سازمان ملل در نشست جنوا در ماه سپتمبر برای کمک‌رسانی به افغانستان، این کشور با چنین وضعیت نامطلوبی روبرو است».
گریفیتس تاکید کرد که در نشست مذکور در مجموع بیش از یک میلیارد دالر تعهد ارایه کمک‌های بشردوستانه داده شد، اگرچه این کمک‌ها هنوز به صورت کامل به سازمان ملل نرسیده‌است.
وی تصریح کرد که مسئله اصلی در افغانستان داشتن پول نیست؛ بلکه رسیدن آن به نیازمندان است.
پس از سقوط افغانستان به دست طا-لبان، اقتصاد کشور رو به فروپاشی خوانده شده ‌است و نیز دامنه فقر و ناداری رو به گسترش است. سازمان ملل در ماه گذشته میلادی نشستی را برای کمک‌رسانی به افغانستان برگزار کرد و در آن کشورهای جهان وعده کمک ۱٫۲ میلیارد دالری دادند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا