آخرین اخبارافغانستانامنیت و حوادثحقوق بشر

سازمان ملل خواستار ختم خشونت‌ها در افغانستان شد

به دنبال حمله‌ طالبان بر کمپ گرین ویلج در حوزه‌ نهم امنیتی شهر کابل، هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) خواستار «ختم» خشونت‌ها شده است. در این حمله ۱۶ نفر به‌شمول سه نظامی کشته و ۱۱۹ نفر دیگر به‌شمول پنج نظامی زخمی شدند.

به دنبال حمله‌ طالبان بر کمپ گرین ویلج در حوزه‌ نهم امنیتی شهر کابل، هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) خواستار «ختم» خشونت‌ها شده است. در این حمله ۱۶ نفر به‌شمول سه نظامی کشته و ۱۱۹ نفر دیگر به‌شمول پنج نظامی زخمی شدند.
به گزارش خبرگزاری دید، یوناما در اعلامیه‌ای همچنان به حملات طالبان در ولایت کندز و بغلان اشاره کرده و گفته است که خشونت‌ها در یک هفته‌ اخیر از غیرنظامیان قربانی گرفته است.
در اعلامیه گفته شده است:«خشونت‌های این هفته در سراسر افغانستان بر ضرورت پایان دادن به درگیری‌ها از طریق توافق از راه گفت‌وگو تاکید می‌کند. رنج مردم افغانستان باید پایان یابد.»
براساس اعلامیه، سازمان ملل متحد در مورد تاثیرات حملات هوایی و تصفیوی نیروهای طرفدار دولت نیز ابراز نگرانی کرده است. یوناما گفته است که به تاریخ ۳۱ آگست/ ۹ سنبله در نتیجه‌ حملات هوایی نیروهای طرفدار دولت در ولایت فاریاب ۱۲ غیرنظامی کشته و پنج غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.
یوناما شرایط کنونی افغانستان را «بی‌حد رقت‌بار» خوانده و گفته است که اکنون زمان آن فرارسیده تا همه به دنبال وحدت و هم‌بستگی باشند.
تدامیچی یاماموتو نماینده‌ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: «من با قشر وسیع از رهبران افغانستان صحبت کرده و بر اهمیت وحدت در زمانی‌که بسوی انتخابات می‌رویم تاکید نموده‌ام. همه‌ آن‌ها بر ضرورت به همکاری با یکدیگر برای متوقف کردن حلقه‌ خشونت موافقند.»
آقای یاماموتو همچنان گفته است که تامین امنیت در کابل و در سراسر کشور یک اولویت فوری است، زیرا به گفته‌ او، این کشور همچنان شمار زیادی از تلفات غیرنظامیان را تجربه می‌کند.
او در عین حال تاکید کرده است که هدف نهایی در افغانستان باید مذاکره‌ بین‌الافغانی برای حل منازعه باشد تا منجر به آتش‌بس دایمی شود.
در اعلامیه‌ یوناما به نقل از یاماموتو همچنان آمده است: «برای دست‌یابی فوری به ختم خشونت در سراسر کشور اکنون باید اقدامات اساسی روی دست گرفته شود. سازمان ملل متحد آماده‌ کمک است.»
نماینده‌ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان از جامعه بین‌الملل نیز خواسته است که برای پایان دادن به خشونت‌ها در افغانستان به همکاری‌های‌شان ادامه داده و پیشرفت‌هایی را که در عرصه‌ صلح پایدار و دوامدار صورت گرفته، حمایت کنند.
او از تمامی طرف‌های دخیل در روند صلح افغانستان نیز خواسته است که از فرصت پیش‌آمده برای انجام مذاکرات موثر استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا