اسلایدشوافغانستان

سازمان ملل متحد، از وخیم‌تر شدن اوضاع امنیتی افغانستان خبر داد

سازمان ملل در جریان یک سال در حدود ۲۴۰۰۰ رویداد امنیتی را در افغانستان ثبت کرده‌است.

به نقل از بی‌بی‌سی‌، گزارش سازمان ملل در باره وضعیت افغانستان می‌گوید، وخامت اوضاع امنیتی این کشور افزایش یافته است و نبرد میان نیروهای امنیتی افغانستان و گروه طالبان که در سال ۲۰۱۶ به اوج رسیده بود، در سال ۲۰۱۷ همچنان ادامه دارد.

سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود گفته که وضعیت افغانستان در کل رو به وخامت بوده و این سازمان در جریان یک سال حدود ۲۴۰۰۰ رویداد امنیتی را ثبت کرده که این آمار، افزایش ۵ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد.

در گزارش همچنین آمده است در حالی که ۵۰ درصد از رویدادهای امنیتی در ۵ ولایت جنوبی و شرقی افغانستان رخ داده، اما افزایش فعالیت‌‌های گروه طالبان در شمال و شمال‌شرقی افغانستان، نمایانگر گسترش جغرافیایی جنگ در افغانستان است.

به گفته سازمان ملل، نیروهای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) حضور خود را در ولایت‌های ننگرهار، کنر و نورستان حفظ کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که با وجود عملیات پاک‌سازی نیروهای امنیتی افغانستان، نیروهای داعش دوباره به مناطق خود برگشته‌اند.

افراد مسلح وابسته به داعش چهارشنبه گذشته (۱۸ حوت) به شفاخانه نظامی سردار محمد داوود/ شفاخانه ۴۰۰ بستر در کابل حمله کردند که در این حمله ۳۰ نفر کشته و بیشتر از ۵۰ نفر زخمی شده‌اند.

به اساس گزارش منتشر شده، نیروهای امنیتی افغانستان همچنان با چالش‌های قابل توجهی از جمله ظرفیت عملیاتی مواجه هستند.

سازمان ملل همچنین تصریح کرده که کاستی در زمینه‌های فرمان و کنترل، رهبری و تدارکات و نرخ فرسایش بالا، تاثیر قابل توجه بر روحیه استخدام و پایداری این نیروها داشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا