آخرین اخباراسلایدشوافغانستانسیاستفرهنگ و دانش

استاد محقق:

شهید بلخی مبارز ضد استعمار و مصلح بزرگ بود

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی در همایش یاد بود از پنجاهمین سالیاد علامه سید اسماعیل بلخی در کابل، از او به عنوان یک مبارز بزرگ ضد استعمار و مصلح بزرگ سیاسی و اجتماعی در کشور یاد کرده و می‌گوید که اندیشه‌های علامه بلخی همراه ۴۰ ساله نسل جهاد افغانستان بوده‌ است.محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی در همایش یاد بود از پنجاهمین سالیاد علامه سید اسماعیل بلخی در کابل، از او به عنوان یک مبارز بزرگ ضد استعمار و مصلح بزرگ سیاسی و اجتماعی در کشور یاد کرده و می‌گوید که اندیشه‌های علامه بلخی همراه ۴۰ ساله نسل جهاد افغانستان بوده‌ است.
به گزارش خبرگزاری دید، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی، امروز (یکشنبه ۳۱ سرطان) در سیمینار گرامی‌داشت از سالیاد شهادت علامه سید اسماعیل بلخی در کابل، با بیان این مطلب گفت: شهید بلخی در عین حال یک مبارز ضد استعمار و یک دمکراسی‌خواه نیز بود.
به باور آقای محقق، بلخی وقتی که انتقاد می‌کرد از نظام سیاسی آن روز بود و این چیزی است که امروز هم بسیار تغییر نکرده است.
استاد محقق افزود: بلخی به تمام اندیشه‌های دانشمندان دسترسی داشت و در سخنرانی‌های خود اصولی را مطرح می‌کرد که امروزه بسیاری از علما به آن نرسیده‌اند.
آقای محقق با بیان اینکه از دید شهید بلخی تا تحول پیش نیاید تکامل ممکن نیست، ابراز داشت که علامه بلخی به علوم و فنون آن روز دسترسی داشت و به پیشرفته‌ترین مباحث علمی پی برده بود.
در همین حال، سناتور صدیقه بلخی دختر شهید بلخی نیز در سیمنیار گرامی‌داشت از سالیاد شهادت علامه سید اسماعیل بلخی گفت: بلخی را که دو کانون مهم اسلامی یعنی الازهر مصر و نجف اشرف «علامه» خطاب کرده بودند، بی‌جا نبوده است.
صدیقه بلخی خاطرنشان کرد که از نظر بلخی باید به همه افراد جامعه از جمله کودکان احترام گذاشته شود.
وی با بیان این که شهید بلخی، جنگ شیعه و سنی را در قندهار چنان میانجیگری کرد که تا امروز در آن جامعه خبری از برخورد شیعه و سنی نیست، افزود: مرام بلخی برادری و اخوت در جامعه بشری بود، برای بلخی سیاه و سفید، مذهب و این که من کی هستم و تو کی هستی معنی نداشت.
گفتنی است که علامه سید اسماعیل بلخی از مبارزان بزرگ ضد خفقان سیاسی و اجتماعی دوره شاهی در افغانستان بود که از سوی حاکمیت وقت نخست به حبس محکوم شد و سپس در یک وضعیت مرموز کشته شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا