آخرین اخباراسلایدشوافغانستاناقتصاد و توسعه

آغاز صادرات محصول جلغوزه کشور از راه دهلیز هوایی به چین

صادرات جلغوزه کشور از طریق دهلیز هوایی به چین آغاز شد و قرار است اولین محموله جغلوزه، امروز ( سه شنبه، ۱۵ عقرب) به چین صادر شود.


 

صادرات جلغوزه کشور از طریق دهلیز هوایی به چین آغاز شد و قرار است اولین محموله جغلوزه، امروز ( سه شنبه، ۱۵ عقرب) به چین صادر شود.
به گزارش خبرگزاری دید، بر اساس توافق دولت افغانستان و چین، فرآورده جلغوزه از طریق دهلیز هوایی کابل – شانگهای صادر خواهد شد.
رییس جمهور غنی صبح امروز در مراسم افتتاح این دهلیز هوایی گفت:« خزانه پنهان ما به ثروت ملی بدل می‌شود و به افتخار اینکار از این به بعد همه ساله در ۱۵ عقرب از محصولات ملی جلغوزه تجلیل خواهد شد.»
آقای غنی افزود که انکشاف هر بخشی از ثروت ملی افغانستان ضرورت به همکاری دارد و به دلیل همین همکاری‌ها بود که دهلیز هوایی افغانستان و چین برای صدور جلغوزه افتتاح می‌شود.
به گفته او، حقیقت تلخ این است که پیش از این جلغوزه افغانستان به نام کشورهای دیگر صادر می‌شد؛ ولی پس از این به نام افغانستان صادر خواهد شد.
آقای غنی گفت:«کمک‌های خارجی ما را تنبل ساخته، هیچ کشور جهان به کمک‌ خارجی سرمایه‌دار نشده ما باید بالای منابع خود سرمایه‌گذاری کنیم؛ هر قلم تولیدات ما باید به ارزش بدل شود.»
او تاکید کرد که جلغوزه و پسته افغانستان باید به حیث یک سرمایه ملی دیده شود و بالای صادرات، بسته بندی و در نظر گرفتن معیارهای صادراتی توجه خاصی صورت گیرد.
با این حال، شارژدافیر چین در افغانستان نیز افتتاح این دهلیز هوایی را برای صادرات محصولات افغانستان مهم خواند و گفت که این‌گونه، مردم چین هم با قیمت ارزان به مواد با کیفیت دست پیدا می‌کنند.
به گفته او، این‌گونه یک راه هوایی جدید در روابط چین افزوده شده و نیز ظرفیت افغانستان در صادرات اموال تجارتی به ویژه میوه‌جات خشک و تازه افزایش می‌دهد.
بر اساس این دهلیز هوایی قرار است ۳ هزار تن جلغوزه به کشور چین صادر شود.
امروز اولین محموله جلغوزه افغانستان به چین فرستاده می‌شود و پس از این روزانه ۲۰ تُن جلغوزه از این طریق صادر خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا