آخرین اخباراسلایدشوافغانستاناقتصاد و توسعه

بانک جهانی بودجه برنامه «دسترخوان ملی» را تامین می‌کند

وزارت مالیه اعلام کرد که بورد اجرایی بانک جهانی دو بسته کمکی به ارزش مجموعی ۳۸۰ میلیون دالر را برای برنامه «دسترخوان ملی» و پروژۀ زراعتی اضطراری و تامین مواد غذایی (EATS) تصویب کرده است.

وزارت مالیه اعلام کرد که بورد اجرایی بانک جهانی دو بسته کمکی به ارزش مجموعی ۳۸۰ میلیون دالر را برای برنامه «دسترخوان ملی» و پروژۀ زراعتی اضطراری و تامین مواد غذایی (EATS) تصویب کرده است.
به گزارش خبرگزاری دید، وزارت مالیه کشور امروز چهارشنبه (۱۵ اسد) در خبرنامه‌ای اعلام کرده است که بانک جهانی این کمک را به منظور مبارزه علیه تاثیرات منفی اقتصادی ویروس کرونا به افغانستان تصویب کرد.
به نقل از خبرنامه، از جمله مبلغ متذکره ۲۸۰ میلیون دالر امریکایی آن برای حمایت از برنامه «دسترخوان ملی» است که به منظور حمایت از خانواده‌های فقیر و آسیب پذیر اختصاص یافته است.
وزارت مالیه می‌گوید که از مجموع ۲۸۰ میلیون دالر، مبلغ ۱۵۵ میلیون دالر آن از طرف انجمن توسعه بین‌المللی (IDA) که یکی از زیر مجموعه‌های بانک جهانی است و مبلغ ۱۲۵ میلیون دالر آن از طرف صندوق وجهی باز سازی افغانستان(ARTF) به مدیریت بانک جهانی به نمایندگی از ۳۴ تمویل کننده پرداخت می‎شود.
در خبرنامه همچنین نوشته شده که پروژه نامبرده، ۲.۹ میلیون خانواده را در سراسر افغانستان مستفید خواهد کرد که برنامه «دسترخوان ملی» از طریق میثاق شهروندی به پیش برده شده و ۹۰ درصد اقشار آسیب پذیر را که درآمد روزانه ایشان دو دالر یا کمتر از آن است، تحت پوشش قرار می‌دهد.
همچنان از مجموع بسته ۳۸۰ میلیون دالر، مبلغ ۱۰۰ میلیون دالر آن برای پروژه اضطراری زراعتی و تامین مواد غذائی اختصاص یافته است که ۵۵ میلیون دالر آن از طرف انجمن توسعه بین‌المللی و مبلغ ۴۵ میلیون دالر آن از طرف صندوق وجهی بازسازی افغانستان تامین می‌شود.
وزارت مالیه می‌گوید که این مبلغ نیز جهت مدیریت بهتر و موثر ویروس کووید-۱۹ و همکاری به نیازمندان به دولت افغانستان کمک شده است که هدف آن ایجاد فرصت‌های اقتصادی کوتاه‌مدت و پشتیبانی و حمایت از زنجیره‌های عرضه مواد غذایی برای اقشار آسیب پذیر جامعه است.
در خبرنامه آمده است که مبلغ متذکره در زمینه‌های ارائه خدمات آبیاری در بخش زراعت، توزیع تخم‌های اصلاح شده زراعتی به دهاقین به خصوص گندم که ۷۰ فیصد غذای اصلی مردم افغانستان را تشکیل می‌دهد اختصاص داده خواهد شد. همچنان این پروژه در بخش طرح‌های آبیاری و کاریابی کوتاه‌مدت در مناطق روستایی کمک خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا