آخرین اخبارافغانستاناقتصاد و توسعه

قرضه‌ای به ارزش بیش از ۱ میلیارد افغانی به ۱۴هزار دهقان داده می‌شود

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، به ۱۴ هزار و ۳۰۰ دهقان، از طریق صندوق انکشاف زراعت ۱.۱ میلیارد افغانی قرضه می‌دهد. این قرضه‌ها برای دوره‌های سه و پنج‌ ساله داده می‌شود.


به گزارش خبرگزاری دید، تفاهم‌نامه اعطای این قرضه‌ها، امروز یکشنبه(۹جوزا) با حضور انوارالحق احدی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، میان ایمل آرمان رییس صندوق انکشاف زراعت، ADF، و مسئولان «اولین بانک قرضه‌های کوچک، اکسس افغانستان، فینکا افغانستان و شرکت طرح نو»، از موسسات مالی ارایه‌دهنده قرضه‌های زراعتی، در وزارت زراعت به امضا رسید.
انوارالحق احدی در مراسم امضای این تفاهم‌نامه‌ها گفت که از این قرضه‌‌ها چهار سکتور مشخص زراعتی مستفید می‌شوند. آقای احدی افزود: «امروز ما چهار قراردادی امضا می‌کنیم که در نتیجه آن ۱.۱ میلیارد افغانی به چهار موسسه مالی مختلف داده می‌شود. از این موسسات، دو موسسه قرضه‌های کوچک به دهقانان یا نهادهایی که به سکتور زراعت ارتباط می‌دهند».
وزیر زراعت هم‌چنین افزود: «پنج‌صد میلیون افغانی به اولین بانک قرضه‌های کوچک، سه میلیون افغانی به اکسس افغانستان، به فینکا صد میلیون افغانی و به شرکت طرح نو هم حدود دوصد میلیون افغانی قرضه داده می‌شود. به صورت عموم بیشتر از چهارده‌‌هزار دهقان از این قرضه‌ها مستفید خواهند شد».
وزیر زراعت، آبیاری و مالداری گفت این موسسات مالی که از صندوق انکشاف زراعت در نتیجه امضای این تفاهم‌نامه‌ قرض می‌گیرند، هرکدام به دهقانان و فعالیت‌های مربوط به زراعت، قرضه‌های کوچک‌تر فراهم می‌کنند.
در همین‌حال، ایمل آرمان رییس صندوق انکشاف زراعت می‌گوید که این نهاد پس از آغاز به فعالیتش تاکنون، ۱۳.۲ میلیارد افغانی قرضه را منظور کرده است. او گفت که از این مبلغ، بیشتر از ۱۰.۴ میلیارد افغانی به ۵۵هزار و ۶۶ دهقان در ۳۲ ولایت قرضه داده شده است.
آقای آرمان افزود که این قرضه‌ها در عرصه‌های مختلف از جمله تجارت‌های زراعتی، کوپراتیف‌ها و انجمن‌های زراعتی و مالداری، میانجی‌های مالی، فارم‌های مالداری، ماهی‌پروری، مرغداری، پروسس‌کنندگان و صادرکنندگان میوه‌ تازه و خشک، فابریکه‌های تولید آرد، شرکت‌های تولیدی تجهیزات زراعتی، مغازه‌ها و واردکنندگان کود کیمیایی و سایر متشبثان عرصه زراعت توزیع شده است.
او تاکید کرد دهقانان و مشتثبین زراعتی که تاکنون از قرضه‌های صندوق انکشاف زراعت مستفید شده‌اند، عواید و تولیدشان بین بیست‌ویک تا بیست‌وپنج درصد افزایش یافته است.
صندوق انکشاف زراعت به عنوان یک نهاد غیربانکی در سال ۱۳۸۹ با هزینه صد میلیون دالر از کمک‌های ایالات متحده امریکا به منظور دسترسی دهقانان و شرکت‌های فعال در عرصه‌ زراعت و مالداری به قرضه‌های بزرگ و کوچک، تحت رهبری وزارت زراعت تاسیس شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا