آخرین اخباراسلایدشوافغانستانفرهنگ و دانش

محمد ولی خان دروازی برای عدالت و شکستن انحصار به پای دار رفت

داکترعبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور که امروز یکشنبه (۱۴ اسد) در افتتاحیه اولین سیمینار بین‌المللی دو روزهه به منظور بزرگداشت از شخصیت و کارنامه محمد ولی خان دروازی وزیر امور خارجه کشور زمان حکومت امانی، درکابل صحبت می‌کرد گفت: اگر درمسایل بزرگ کشوری با مردم و احزاب مشوره نداشته باشیم به معنی این است که ازتاریخ درس نگرفته‌ایم.داکترعبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور که امروز یکشنبه (۱۴ اسد) در افتتاحیه اولین سیمینار بین‌المللی دو روزهه به منظور بزرگداشت از شخصیت و کارنامه محمد ولی خان دروازی وزیر امور خارجه کشور زمان حکومت امانی، درکابل صحبت می‌کرد گفت: اگر درمسایل بزرگ کشوری با مردم و احزاب مشوره نداشته باشیم به معنی این است که ازتاریخ درس نگرفته‌ایم.
به گزارش خبرگزاری دید، داکترعبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی گفت: محمد ولی خان دروازی به تمام معنی یک مبارز و یک دانشمند بود و در راه آزادی کشور تلاش همه جانبه کرد.
رییس اجرایی حکومت گفت: محمد ولی خان معارف دوست و به تعلیم و تربیه اطفال سخت تلاش می‌کرد تا معارف درکشور رشد کند.
آقای عبدالله افزود: متاسفانه امروزهم دربعضی از مناطق کشورمکاتب به روی صدها دختر و پسر این سرزمین بسته است و صدها هزار دختر و پسرازمکتب و درس محروم.
عبدالله عبدالله بیان داشت که محمد ولی خان شهید راه عدالت و ارزش‌های مردم‌سالاری درکشور است که بدون کدام جرم محاکمه شد و به پای دار رفت.
رییس اجرایی حکومت گفت: اگرما هم مطابق خواست مردم و احزاب سیاسی کشور در مسایل بزرگ کشوری مشوره نداشته باشیم به معنی این است که از تاریخ درس نگرفته‌ایم.
در همین حال، صلاح‌الدین ربانی وزیر امورخارجه کشور نیز به ابعاد شخصیتی محمد ولی خان دروازی پرداخته، گفت: محمد ولی خان دروازی به معارف و مدارس علاقه خاص داشته و به نظرات علما درمسایل کشور احترام قایل بود.
وزیر خارجه کشور افزود: ما با درس گرفتن از شخصیت محمد ولی خان دروازی باید نقش علما را در جنگ نرم علیه تروریزم برجسته سازیم.
آقای ربانی با بیان این که فضای مردم‌سالاری نسبی امروز به آسانی به دست نیامده، گفت: محمد ولی خان دروازی و امثال وی برای پایان دادن به استبداد و انحصار قدرت سیاسی تلاش کرده است.
محمد ولی خان دروازی وزیر خارجه، وزیر جنگ و نایب‌السلطنه امان‌الله خان و یکی از آزادی‌خواهان واقعی افغانستان بود که در مبارزه علیه استعماری بریتانیایی و کسب استقلال نقش مهم داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا