آخرین اخبارجهان

نامه‌ای که انیشتین درباره هیتلر نوشته بود!

سه نامه آلبرت انیشتین، یکی از نوابغ بشری خطاب به یکی از دوستانش در یکی از گالری‌های لس آنجلس به حراج گذاشته شد. این دانشمند و فیزیکدان پرآوازه در یکی از این نامه‌ها با ابراز ناامیدی از آینده اروپا از سیاست‌های نخست‌وزیر وقت بریتانیا در برابر هیتلر انتقاد کرده بود.

آلبرت انیشتین در این نامه که در اکتوبر ۱۹۳۸ یعنی تقریبا یک سال پیش از آغاز جنگ جهانی دوم خطاب به میشل بوسو، مهندس ایتالیایی-سوییسی نوشته بود، از اینکه توان صدور مجوز لازم برای جذب تعداد بیش‌تری یهودی در امریکا را ندارد، ابراز ناامیدی می‌کند. او با انتقاد از رویه‌ای که چمبرلن در پیش گرفته بوده، نوشته، به نظر می‌رسد او می‌خواهد از مانعی به نام هیتلر در برابر بسط کمونیزم و نفوذ اتحاد جماهیر شوروی در اروپا بهره‌برداری کند.
این نامه چند روز پس از توافق مونیخ و موافقت بریتانیا، فرانسه و ایتالیا با الحاق چکسلواکی به خاک آلمان نوشته شده است. قیمت پایه این نامه در حراجی ۲۵ هزار دالر در نظر گرفته شده بود و در نهایت به مبلغ ۳۱ هزار و ۲۵۰ دالر به فروش رفت.
نامه دیگر انیشتین که چوب حراج خورده در مورد توضیحات این نابغه درباره علت و نحوه جدایی از میلوا ماریچ، همکار، معشوقه و همسر اولش بود. انیشتین در این نامه همچنین به چشم‌انداز مالی زندگی‌اش در پی کسب جایزه نوبل فیزیک نیز پرداخته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا