آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

نشانه‌ای از خروج نیروهای امریکایی از سوریه وجود ندارد/ احتمال وقوع جنگ هسته در جهان هست

ولادیمیر پوتین رییس‌ جمهور روسیه در کنفرانس خبری سالانه خود تأکید کرد، علی‌رغم اعلام واشنگتن برای خارج کردن نیروهای نظامی خود از سوریه، در حال حاضر نشانه‌ای از این عقب‌نشینی دیده نمی‌شود. وی همچنان هشدار داد که احتمال وقوع جنگ هسته‌ای در جهان وجود دارد.


ولادیمیر پوتین رییس‌ جمهور روسیه در کنفرانس خبری سالانه خود تأکید کرد، علی‌رغم اعلام واشنگتن برای خارج کردن نیروهای نظامی خود از سوریه، در حال حاضر نشانه‌ای از این عقب‌نشینی دیده نمی‌شود. وی همچنان هشدار داد که احتمال وقوع جنگ هسته‌ای در جهان وجود دارد.
آقای پوتین تصریح کرد که برای امنیت روسیه نیروهایش را در تاجیکستان و در مرزهای افغانستان تقویت می‌کند.
به نقل از خبرگزاری فارس، کنفرانس خبری سالانه «ولادیمیر پوتین» رییس ‌جمهور روسیه دقایقی پیش در مسکو آغاز شد.
«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین پیشتر درباره این نشست گفته بود، انتظار می‌رود، مسائل اقتصادی و بین‌المللی ازجمله روابط روسیه و امریکا موضوعات اصلی کنفرانس خبری امسال باشد.
احتمال وقوع جنگ هسته‌ای در جهان
رییس‌ جمهور روسیه درباره احتمال وقوع جنگ هسته‌ای گفت: «خطر وقوع جنگ هسته‌ای بسیار کم اهمیت جلوه داده شده است. اگر چنین اتفاقی بیفتد، قطعاً به نابودی کل کره زمین خواهد انجامید.»
وی ادامه داد:« نابودی نظام کنترول تسلیحات هسته‌ای و خروج از پیمان INF که هسته‌ اصلی نظام عدم اشاعه بود، نوعی رقابت تسلیحاتی را در جهان بوجود خواهد آورد.»
پوتین همچنین گفت:« در رابطه با پیمان استارت جدید نیز که در سال ۲۰۲۱ منقضی می‌شود، هنوز هیچ گفت‌وگویی صورت نگرفته است. اگر امریکا تصمیم بگیرد که این پیمان نیز به اتمام برسد و پیمان جدیدی امضا نشود، روسیه مشکلی با این قضیه ندارد و بر اساس منافع خود عمل خواهد کرد.»
تنش‌های اخیر میان روسیه و اوکراین
رییس‌ جمهور روسیه در رابطه با تنش‌های اخیر با اوکراین نیز تأکید کرد:« رییس ‌جمهور اوکراین با به راه انداختن تنش اخیر به دنبال افزایش محبوبیت خود در آستانه انتخابات ریاست‌ جمهوری در این کشور بود که البته تا حدی نیز موفق شد اما این امر به قیمت نادیده گرفتن منافع این کشور محقق شد.»
پوتین همچنین تصریح کرد که تنش‌های بوجود آمده با اوکراین با توسل به آرامش می‌تواند برطرف شود اما به هر حال تحقیقات در این خصوص در حال انجام است و مسکو منتظر نتایج این تحقیقات خواهد ماند تا درباره اقدامات بعدی تصمیم‌گیری شود.
وی ادامه داد:« ما سعی داریم تا به برقراری صلح و آرامش در شرق اوکراین کمک کنیم و قطعا اقدامی صورت نخواهیم داد تا رنج و سختی مردم این منطقه را افزایش دهیم اما دولت اوکراین با توسل به زور سعی در تحقق اهدافش دارد.»
رییس‌ جمهور روسیه همچنین تصریح کرد:«مادامی که دولت غربگرا در کی‌یف روی قدرت باشد به گونه‌ای که روسیه‌هراسی را ترویج دهد، روابط میان مسکو و کی‌یف به حالت عادی بازنخواهد گشت.»
تحریم‌های یکجانبه علیه روسیه و برخورد متفاوت با پرونده «اسکریپال» و «خاشقچی»
رییس ‌جمهور روسیه در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌های یکجانبه غرب علیه روسیه تأکید کرد:« تنها هدف پشت این تحریم‌ها ممانعت از پیشرفت و توسعه روسیه است.»
وی در ادامه گفت:« روسیه به سیاست تحریم‌های غرب عادت دارد. این تحریم‌ها متعلق به دوره فعلی نیست و در قرن بیستم و در تمام سال‌های گذشته مسکو با چنین سیاست‌هایی مواجه بوده است.»
پوتین تصریح کرد: آن‌ها به دنبال متوقف کردن روسیه هستند و برای این کار هم به بهانه‌های واهی چنگ می‌زنند، از جمله پرونده مسمومیت سرگئی اسکریپال (افسر سابق روس در سالزبری انگلیس) تا موارد دیگر. حتی اگر پرونده اسکریپال نیز به جریان نیفتاده بود، آن‌ها موضوع دیگری برای مهار روسیه پیدا می‌کردند، شاهد بودید که اما هیچ یک از این اقدامات نخواهد توانست روسیه را در مسیر خود متوقف کند.»
رییس ‌جمهور روسیه ادامه داد:« در این میان باید بررسی کرد که متضرر اصلی بواسطه وضع این تحریم‌ها چه کسی است. آمار رسمی نشان می‌دهد که شرکت‌ها و کشورهای اروپایی بیش از هر کشور دیگری بواسطه این سیاست تحریم‌ها متضرر شده اند.»
وی تأکید کرد:« روسیه در تمام سال‌های گذشته با موفقیت توانسته خودش را با این نوع سیاست‌ها وفق دهد تا ضرری در این میان متحمل نشود و آسیب‌های آن به حداقل برسد.»
پوتین در ادامه گفت: «در شرایط فعلی که تحریم‌ها علیه مردم تمام بخش‌های شبه‌جزیره کریمه نیز اعمال می‌شود،‌ همه‌پرسی انجام شده در این منطقه نیز باید به رسمیت شناخته شود.»
رییس ‌جمهور روسیه تصریح کرد:« در شرایطی که امریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کرده‌اند،‌ مسکو نیز این اقدام را بدون پاسخ نخواهد گذاشت و تحریم‌های متقابلی را علیه این کشورها خواهد داشت.»
خروج نیروهای امریکا از سوریه

رییس ‌جمهور روسیه در بخش دیگری از این جلسه به موضوعی که اخیراً در رسانه‌ها از جانب برخی مقامات امریکایی مطرح شده پرداخت و تأکید کرد:« در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از خروج نیروهای امریکایی از سوریه وجود ندارد… امریکا به طور معمول اعلام می‌کند که از افغانستان نیز در حال خروج است اما این اتفاق هنوز نیفتاده است.»
وی ادامه داد:« این خطر وجود دارد که تروریست‌ها از سوریه به افغانستان منتقل شوند و از آنجا به فعالیت‌های تروریستی خود ادامه دهند.»
پوتین درباره شکست تروریست‌های داعش تأکید کرد: «من با رییس ‌جمهور امریکا موافقم که این گروه تروریستی ضربه سنگینی را در سوریه متحمل شده است، اما به هر حال این احتمال نیز وجود دارد که آن‌ها مقر فرماندهی خود را جا به جا کنند و به افغانستان بروند.»
وی ادامه داد: «ما در میانه فرایند سیاسی در سوریه هستیم و تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا کمیته قانون اساسی این کشور هر چه سریعتر تشکیل شود…من امیدوارم که ما در مرحله نهایی این فرایند باشیم و به زودی این کمیته تشکیل شود.»
رییس ‌جمهور روسیه مجدداً به موضوع نیروهای امریکا در سوریه پرداخت و تأکید کرد:« امریکا نه مجوز سازمان ملل و نه تأیید دولت سوریه را برای حضور در خاک این کشور نداشت و اگر حالا تصمیم به خروج از این منطقه گرفته قطعاً تصمیم درستی اتخاذ کرده و ما به این تصمیم احترام می‌گذاریم.»
احتمال دیدار با ترامپ
رییس‌ جمهور روسیه در پاسخ به سوالی درباره احتمال دیدار با «دونالد ترامپ» رییس‌ جمهور امریکا گفت: «نمی توانم چیزی در این رابطه بگویم. اما من در موقعیت‌های مختلف گفته‌ام که آمادگی انجام این دیدار را دارم.»
وی افزود:« مسائل مختلفی وجود دارد که باید درباره آن‌ها صحبت شود. به هر حال گفت‌وگوها در سطح کارشناسی در حال انجام است و مسائل مختلفی برای گفت‌وگوهای دوجانیه میان روسیه و امریکا وجود دارد.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا