آخرین اخباراسلایدشوجنگجهانمنطقه

هشدار کرملین به پاریس: اعزام سربازان به اوکراین برای فرانسه فاجعه‌بار خواهد بود

خبرگزاری دید: سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در جریان یک گفت‌وگوی تلفنی بی‌سابقه به همتای فرانسوی خود گفت اعزام سربازان به اوکراین برای فرانسه فاجعه‌بار خواهد بود. مسکو بارها اعلام کرده است که با نیروهای غربی و سیستم‌های تسلیحاتی خارجی در خاک اوکراین به‌عنوان اهداف قانونی رفتار خواهد کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین ماه گذشته هشدار داد که استقرار نیروهای خارجی تشدید وضعیت جدی خواهد بود که منجر به «عواقب جبران‌ناپذیر» خواهد شد.

به نقل از راشا تودی؛ این تماس یک ساعته اولین مکالمه بین روسای دفاع روسیه و فرانسه از اکتبر ۲۰۲۲ بود و براساس گزارش ارائه شده توسط وزارت دفاع روسیه، سرگئی شویگو به سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه هشدار داد که اگر پاریس تصمیم به اعزام نیرو به اوکراین بگیرد، «مشکلاتی برای خود ایجاد خواهد کرد.»

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه بارها چشم‌انداز حضور نیروهای ناتو در اوکراین را مطرح کرده و می‌گوید «همه گزینه‌ها ممکن است.» او با این حال تاکید دارد که پاریس در حال حاضر چنین برنامه‌ای ندارد. استفان سژورنه، وزیر امور خارجه فرانسه فوریه گفت کشورش می‌تواند در مقطعی نیروهایی برای مین‌زدایی و سایر پرسنل غیر جنگی را اعزام کند.

وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد، شویگو و همتای فرانسوی‌اش در مورد از سرگیری احتمالی مذاکرات صلح میان روسیه و اوکراین گفت‌وگو کردند.

در این بیانیه آمده است: «آمادگی برای گفت‌وگو در مورد اوکراین مورد توجه قرار گرفت. نقاط آغازین می‌تواند مبتنی بر ابتکار صلح استانبول باشد. همچنین تاکید شد که نشست پیشنهادی به میزبانی سوئیس بدون مشارکت روسیه بی‌فایده خواهد بود.»

به گفته وزارت دفاع فرانسه، سباستین لکورنو هم در جریان این تماس تلفنی در روز گذشته (۱۵ حمل) تکرار کرد که «فرانسه به حمایت از اوکراین تا زمانی که لازم باشد، در مبارزه برای آزادی و حاکمیت، به منظور ایجاد صلح و امنیت در قاره اروپا ادامه خواهد داد.»

با این حال یک منبع نزدیک به لکورنو در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه مدعی شد که این وزیر فرانسوی درباره مذاکرات احتمالی صلح اوکراین صحبتی نکرده است. این منبع گفت: «فرانسه نه چیزی از این دست را پذیرفت و نه پیشنهاد داد.»

به گزارش راشا تودی، مذاکرات صلح معنادار میان روسیه و اوکراین در بهار ۲۰۲۲ شکست خورد و هر دو طرف یکدیگر را به طرح خواسته‌های غیرواقعی متهم کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا