آخرین اخبارجهان

واتیکان از تایید ازدواج همجنسگرایان خودداری کرد

واتیکان بار دیگر تاکید کرد که نمی‌تواند ازدواج همجنسگرایان را با دعای خیر تایید کند و به رسمیت بشناسد؛ زیرا از نظر این نهاد همجنس گرایی یک نوع «گناه» است که مورد بخشش خدا قرار نمی‌گیرد.


به نقل از یورونیوز، دفتر ارتدوکسی واتیکان در پاسخ رسمی به سؤالی درباره اینکه آیا روحانیون کاتولیک می‌توانند ازدواج همجنسگرایان را تایید کنند؟ این نظر را اعلام کرد.
پاسخ به این سؤال که در دو صفحه نوشته و به هفت زبان ترجمه و مورد تایید پاپ فرانسیس قرار گرفته، منفی است.
البته در این سند، میان استقبال از همجنس‌گرایان و تایید ازدواج آن‌ها تفاوت قائل شده است. واتیکان معتقد است که با افراد همجنسگرا باید با کرامت و احترام رفتار شود اما رابطه جنسی همجنسگرایان «ذاتاً دارای مشکل است».
بر اساس تعالیم مذهب کاتولیک، «ازدواج، یک رابطه مادام العمر بین زن و مرد، بخشی از برنامه خدا و برای ایجاد زندگی جدید است. از همین رو در این سند آمده است: «از آنجا که ازدواج همجنسگرایان قرار نیست بخشی از این برنامه باشد، کلیسا نمی‌تواند ازدواج آن‌ها را با دعای خیر تایید کند».
واتیکان در این سند بر «تمایز اساسی و قاطع» میان افراد همجنسگرا و ازدواج همجنسگرایان تأکید و اعلام کرده است که «قضاوت منفی در مورد تایید مذهبی همجنسگرایان به معنای قضاوت درباره اشخاص نیست».
واتیکان در توضیح دلیل منطقی مذهبی ندانستن چنین ازدواجی اعلام کرده است: «هر رابطه‌ای كه شامل فعالیت جنسی خارج از ازدواج باشد، نمی تواند تقدس یابد».
در سند منتشر شده آمده است: «کلیسا در جایگاهی قرار ندارد که بتواند ازدواج مذهبی همجنس گرایان را به ثبت برساند».
در سال ۲۰۰۳ همان دفتر واتیکان با صدور فرمانی مشابه اعلام کرد که «احترام کلیسا به همجنسگرایان به هیچ وجه نمی‌تواند به تأیید رفتار همجنسگرایانه یا به رسمیت شناختن ازدواج همجنسگرایان بینجامد».
واتیکان چنین استدلال کرد که با این کار، نه تنها «رفتار انحرافی» را تأیید بلکه معادلی برای ازدواج ایجاد می‌کند که کلیسا آن را یک پیوند فناناپذیر میان زن و مرد می‌داند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا