آخرین اخبارافغانستانجهانخبر های مهم

واشنگتن: افغانستانی‌ها می‌توانند برای مهاجرت اقارب شان به امریکا درخواست بدهند

خبرگزاری دید: وزارت خارجه امریکا تسهیلات تازه‌ای را ایجاد کرده که براساس آن افغانستانی‌هایی که تابعیت یا اقامت دایمی امریکا را دارند می‌توانند اعضای خانواده‌های‌شان را نیز دعوت کنند.

در اعلامیه وزارت خارجه ایالات متحده آمده است: حکومت امریکا متعهد به کمک به شهروندان ایالات متحده و افغانستانی‌های مقیم ایالات متحده است تا با اعضای خانواده خود که در افغانستان باقی مانده اند یکجا شوند.

اعلامیه افزوده است: اگر تبعه ایالات متحده هستید، همسر، فرزندان و والدین شما ممکن واجد شرایط مهاجرت فوری به ایالات متحده باشند. اتباع ایالات متحده همچنین می‌توانند برای خواهر، برادر و فرزندان بالغ مجرد خود درخواست بدهند و آن‌ها ممکن پس از دریافت ویزه، مهاجرت نمایند.

دارندگان اقامت دایمی (گرین کارت) و افرادی که از طریق ویزای ویژه مهاجرت (SIV) به امریکا رفته اند نیز می‌توانند برای دعوت اعضای خانواده‌های خود درخواست بدهند.

در اعلامیه آمده است: اگر شما مقیم دایمی قانونی هستید، همسر و فرزندان مجرد شما که زیر ۲۱ سال باشند و پسران و دختران بالغ مجرد شما ممکن است واجد شرایط مهاجرت به ایالات متحده باشند.

کسانیکه در چارچوب برنامهٔ اقامت موقت بشردوستانه ( Humanitarian Parole) پذیرفته شده اند،‌ یا در وهلهٔ نخست در جریان تخلیه نظامی به ایالات متحده منتقل شدند و سپس زیر برنامه اقامت موقت بشر دوستانه قرار گرفتند و به تعقیب آن،‌ وضعیت محافظت موقت را به دست آورده اند،‌ نیز می‌توانند برای همسر و کودکان زیر ۲۱ سال شان که ازدواج نکرده اند، درخواست ورود و پناهندگی به ایالات متحده را بدهند.

بر اساس قانون مهاجرت و شهروندی ۱۹۶۵، کانگرس روش‌های مهاجرت خانوادگی را که امروز شناخته می‌شود و قابل اجرا است،‌ تصویب کرد.

این قانون سیستمی را ایجاد کرد که به شهروندان امریکایی یا دارندگان اقامت دایمی امریکا اجازه می‌دهد تا بستگان نزدیک از جمله همسران، فرزندان خردسال مجرد و والدین شان را به اسرع وقت و بدون محدودیت،‌ اسپانسر یا حمایت کنند و برای آنان درخواست پناهندگی بدهند.

شهروندان ایالات متحده و یا کسانیکه دارای اقامت دایمی امریکا استند،‌ درخواست شان را برای ادارهٔ خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) و وزارت خارجه ارسال می‌کنند و این درخواست دارای ۱۲ قدم است که باید طی مراحل شود.

زمانی که درخواست پذیرفته شد، درخواست کنندگان اسناد سفر و اسکان مجدد ایالات متحده را دریافت خواهند کرد.

در اعلامیه همچنان آمده است: اگر عمر شما زیر ۱۸ سال به محض ورود به ایالات متحده بود، و پس از ۱۴ اگست ۲۰۲۱ داخل ایالات متحده شده اید، پدر ومادر یا سرپرست قانونی یا خواهر و برادر مجرد زیر ۲۱ سال تان ممکن است واجد شرایط برای پذیرش در ایالات متحده به عنوان مهاجر باشند.

این در حالی است که با گذشت ٢ سال صدها متقاضی ویزای ویژه مهاجرت به امریکا هنوز هم در افغانستان گیر مانده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا