آخرین اخبارافغانستانتحلیلسیاست

پس از امریکا؛ روابط افغانستان و چین!

افغانستان / آخرین خبر / سیاسی / تحلیل
منبع: ایروایشین تایمز
نوشته: سمریتی چودهری
مترجم : سید جمال اخگر
خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان پس از توافق صلح، خطر اختلافات مرزی با چین همسایه استراتژیک افغانستان را افزایش می‌دهد.
کریس میلر سرپرست جدید وزارت دفاع امریکا از کاهش نیروها از ۴۵۰۰ به ۲۵۰۰ نفر تا اواسط جنوری خبر داد. میلر در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «رییس‌جمهور ترامپ برنامه دارد تا جنگ‌های افغانستان و عراق را با موفقیت و مسئولانه به نتیجه رسانده و سربازان شجاع‌ ما را به خانه بازگرداند».
طالبان از این اقدام استقبال کردند، اما اردوی ملی افغانستان در مورد عقب‌نشینی عجولانه نیروهای امریکایی هشدار داده است.


دگروال عبدالفتاح اسحاقزی سرپرست نیروی هوایی افغانستان به «استارز اند استرپس» گفت: «اگر ایالات متحده به این زودی تعداد سربازان را به ۲۵۰۰تن کاهش دهد، مشکلات زیادی در سراسر اردوی ملی ما ایجاد خواهد شد. من فکر می‌کنم همکاران امریکایی ما باید وضعیت کشور را ارزیابی کنند و در مورد خروج بسیار محتاط باشند».
تحلیل‌گران بر این باورند که نیروهای تروریستی و افراط‌گرایان مسلمان که از رفتار پکن/بیجنگ(پایتخت چین) با اویغورها به خشم آمده‌اند، به تهدید قریب‌الوقوعی برای چین تبدیل خواهند شد.

به اساس یافته‌های هیئت حقوق بشر سازمان ملل متحد، گزارش‌های موثقی در مورد حدود یک ‌میلیون ‌قوم اویغور در چین وجود دارد که در «اردوگاه توقیفی بسیار بزرگ محرمانه‌» نگهداری می‌شوند. پکن آن‌ها را «مراکز حرفه‌‌ای و آموزشی» می‌نامد.
نیشانک موتونی معاون مدیر اتاق فکر مستقر در کابل، واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان به اس.سی.ام.پی (سوث چاینا مارنینگ پست) گفت: «اگر افغانستان از نظر امنیتی از کنترول خارج شود، تاثیرهای گسترده آن در قالب درگیری‌ها در چین بروز خواهد کرد».
پس از حمله امریکا به افغانستان و حملات تروریستی ۱۱سپتمبر، پکن حتی زمانی که ارتش ایالات متحده در نزدیکی مرزهای این کشور مستقر شد، سکوت کرد. در سال ۲۰۰۲، واشنگتن جنبش اسلامی ترکستان شرقی را، یک سازمان افراطی اسلامی تاسیس ‌شده توسط افراط‌ گرایان اویغور که خواستار استقلال سین کیانگ به‌عنوان یک کشور مستقل اسلامی هستند در لیست سازمان تروریستی اعلام کرد.
موتونی به اس.سی.ام.پی گفت: «با وجود این که جنبش اسلامی ترکستان در حال حاضر در حمله به چین به شدت محدود عمل می‌کند، درصورت افزایش کنترول طالبان بر افغانستان، وضعیت ممکن است تغییر کند».
با این حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا پس از ۱۸سال در ۵ نومبر جنبش ترکستان را از لیست سازمان‌های تروریستی خارج کرد.
ایلجان آناگیت سخنگوی دفتر اطلاع‌رسانی منطقه خودمختار سین کیانگ اویغور در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «سین کیانگ با قاطعیت علیه جنبش و سایر نیروهای تروریستی مبارزه و آن‌ها را سرکوب خواهد کرد».
مدت‌هاست که پکن نگران ارتباط موجود بین گروه‌های شبه‌نظامی و افراط‌گرایان مسلمان فعال در سین کیانگ است که محل زندگی اکثر مردم اویغور مسلمان شمرده می‌شود.
با این حال، تحلیل‌گران معتقدند که پکن پیشتاز نخواهد بود و با «برادر آهنین» خود پاکستان، از راه دیپلماتیک وارد منطقه خواهد شد.
موتونی گفت: «از آن‌جا که چین نمی‌خواهد مستقیماً در افغانستان نقش پیشتاز داشته باشد، با پاکستان همکاری نزدیک‌تری خواهد داشت».
عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در ستون واشنگتن‌پُست نوشت: «همه کسانی که در روند صلح افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند باید در برابر وسوسه غیر واقع‌بینانه تعیین جدول زمانی مقاومت کنند. وی در ستون خود هشدار داد: «خروج شتاب‌زده بین‌المللی از افغانستان غیرعاقلانه است».
خان نوشت: «هنگامی که رییس‌ جمهور ترامپ در اواخر سال ۲۰۱۸ به من نامه نوشت و از پاکستان برای همکاری با ایالات متحده در دست‌یابی به توافق سیاسی مذاکره در افغانستان کمک خواست، ما در این که به رییس‌ جمهور اطمینان دهیم پاکستان تمام تلاش خود را برای تسهیل در روند صلح خواهد کرد، تردید نکردیم و همین طور هم شد.
هنوز معلوم نیست که آیا چین بهای تصمیم ترامپ در زمینه عقب‌نشینی نیروها از منطقه جنگ‌زده افغانستان را پرداخت خواهد کرد یا خیر.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا