آخرین اخبارافغانستانسیاست

کاندید آقای نور والی بلخ شد

سرانجام پس از ۱۵ سال استاد عطامحمد نور از مقام خود در ولایت بلخ، کناره گیری و اسحق رهگذر را بعنوان جانشین خود در این سمت معرفی کرد.
به گزارش خبرگزاری دید، عطامحمد نور والی بلخ که سال قبل استعفای خود را به اشرف غنی تسلیم نموده بود، امروز رسماً از مقامش کنار رفت. آقای نور محمد اسحق رهگذر را که یکی از نزدیکانش می‌باشد به عنوان والی معرفی نمود.
آقای رهگذر سابقاً نیز قبل از استاد عطا به مدت کوتاهی والی بلخ بوده و تجربه کار در بلخ را دارد.
وی از یاران نزدیک آقای نور است که با پیشنهاد وی بدین موقف، منظور شده است. در مراسم معرفی وی به مقام ولایت بلخ، سلام رحیمی رییس دفتر اشرف غنی نیز حضور داشت.
در این مراسم که تعداد زیادی از مردم بلخ ومقامات دولتی حضور داشتند، استادعطا طی سخنانی، کنار رفتن‌اش از ولایت بلخ را امری طبیعی دانست و گفت از سال‌ها قبل تصمیم داشته تا از این مقام کنار برود و در آخرین مورد، سال قبل استعفا داده بود که حوادث چهارراهی زنبق وکشتار جوانان و سایر مسائل باعث شد تا در موقف خود باقی بماند.
وی سپس در مورد مذاکرات و اختلافات‌اش با حکومت سخن گفت و افزود که ماعلاوه بر اعتراضات ضد حکومتی، مسئله مذاکره و تفاهم را نیز مطرح کرده بودیم که اکنون بسیاری از خواسته‌های جمعیت اسلامی افغانستان توسط حکومت برآورده شده و به تفاهم رسیده‌ایم.
آقای نور در سخنان خود، آنانی را که مخالف توافق هستند ملامت نمود و گفت کسانی بودند که می خواستند راکت خود را بر شانه استاد عطا بگذارند و فیر کنند.
آقای نور همچنین گفت که هرگز از خواست‌های خود و از مطالبات مردم عقب‌نشینی نخواهد کرد.
براساس بخشی از توافقات آقای نور با ارگ، علاوه بر مقام ولایت بلخ، فرمانده پولیس این ولایت و نیز وزارت معارف افغانستان و نیز سفارت افغانستان در قزاقستان به نزدیکان آقای نور تعلق گرفته است.
همچنین، آقای نجیب آقا فهیم نیز به عنوان وزیر دولت در امور مبارزه با حوادث تعیین شده و گفته می‌شود یکی از وزارتخانه‌های اطلاعات و فرهنگ و یا صنایع و معادن افغانستان به نامزد جمعیت اسلامی سپرده خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا