آخرین اخباراسلایدشوافغانستان

کرزی: مارشال فهیم، برای صلح و ثبات و تحکیم وحدت ملی تلاش می‌کرد

خبرگزرای دید: هم‌زمان با فرا رسیدن ۱۸ حوت دهمین سالگرد وفات مارشال محمد قسیم فهیم حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور در پیامی وی را فردی وطندوست خواند و افزود: وی؛  برای صلح و ثبات و تحکیم وحدت ملی، همیشه کوشا و در تلاش بود. همچنین داکتر عبدالله عبدالله از چهره های سیاسی کشور گفته است: “کارنامه‌ها و مبارزات مارشال محمد قسیم فهیم در دوران مبارزات قهرمانانه مردم افغانستان در مقابل اشغال و ساختن افغانستان متحد و یکپارچه، فراموش ناشدنی است.”

حامد کرزی در پیامی به مناسبت دهمین سالروز وفات مارشال محمد قسیم فهیم می گوید: “یاد و خاطره برادر و دوست عزیزم مرحوم مارشال محمدقسیم فهیم را گرامی میدارم.”

وی افزود: ” او یک شخصیت وطن‌دوست و برای صلح و ثبات و تحکیم وحدت ملی، همیشه کوشا و در تلاش بود.”

همچنین داکترعبدالله عبدالله در پیامی جداگانه  دهمین سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم را تسلیت گفته و می گوید: “کارنامه‌ها و مبارزات مارشال محمد قسیم فهیم در دوران مبارزات قهرمانانه مردم افغانستان در مقابل اشغال و ساختن افغانستان متحد و یکپارچه، فراموش ناشدنی است. با وفات او، سرزمین ما یکی از فرزندان معتقد به یکپارچگی و وحدت ملی را از دست داد.

وی افزود: “مارشال محمد قسیم فهیم آرزو داشت مردم افغانستان در فضای صلح آمیز و عاری از خشونت با برادری و برابری در کنار هم زندگی کنند و در آبادی کشور شان سهیم باشند.”

عبدالله گفت: مارشال مرحوم شخص مصمم، قاطع، دلسوز و مهربان بود که در عیاری، پای‌مردی و رفاقت شهره دوران خود بود. جای این شخصیت‌ خیِر، عملگرا و خدمتگار وطن همیشه در میان مردم سرزمین ما خالی خواهد بود.

زندگی نامۀ مارشال فهیم:

مارشال محمد قسیم فهیم فرزند مولوی عبدالمتین در سال ١٣٣٦ هجری خورشیدی در روستای اومرز ولایت پنجشیر چشم به جهان گُشود.

وی آموزش‌های نُخستین را در زادگاه‌اش فراگرفت و درسال ١٣۴٩ هجری خورشیدی برای ادامۀ تحصیلات عالی شامل مدرسه دارالعلوم عربی کابل شد.

وی پس از کودتای ۱۳۵۷ هجری خورشیدی برای شرکت در جهاد در برابر شوروی نُخست به پاکستان رفت و پس از آن درسال ۱۳۵۸ هجری خورشیدی برای مبارزۀ مسلحانه در برابر ارتش سرخ به منطقۀ شیگل ولایت کنر رفت.

وی درتابستان سال ۱۳۵۷ هجری خورشیدی به پنجشیر رفت و در زمینۀ ایجاد هسته‌های جهاد و مقاومت به فرماندهی احمدشاه مسعود پیوست و به حیث یکی از فرماندهان جهاد در ولایت‌های گوناگون کشور کار کرد.

محمد قسیم فهیم در سال ١٣٦٠ در رأس یک هیئت عالی رتبۀ مجاهدین به ولایات شمال شرق (بدخشان، بغلان تخار و کندز) جهت بسیج مجاهدین در چارچوب شورای نظار سفر نمود و درین راستا نقش مهم و ارزنده را ایفا کرد.

محمد قسیم فهیم در سال ١٣٦٦ به حیث فرماندۀ عمومی مجاهدین درشمال کابل، مسؤولیت نیروهای مجاهدین را به عهده گرفت و درسال ١٣٦٨ به خاطر گسترش و انسجام بیشتر نیروهای شورای نظار به ولایت شمالی مزارشریف، جوزجان و فاریاب سفر نمود و به موفقیت‌هایی دست یافت.

مارشال محمد قسیم فهیم پس از سقوط حکومت داکتر نجیب‌الله و پیروزی مجاهدین در۵ ثور ١٣٧١ در رأس نیروهای مجاهدین وارد کابل گردید و درهمان سال به حیث وزیر امنیت کشور مقرر شد و پس از سقوط کابل به دست طا-لبان در سال ١٣٧۵ مدت کوتاهی به حیث فرماندۀ عمومی نیروهای مقاومت در ولایات شمال کابل ایفای وظیفه نمود.

محمدقسیم فهیم پس از شهادت احمد شاه مسعود در١٨ سنبلۀ ١٣٨١ فرماندهی کُل نیروهای دولتی و مقاومت را به دوش گرفت و به تاریخ ٢٢ عقرب ١٣٨٠ به همکاری نیروهای ائتلاف بین‌المللی وارد کابل گردید.

آقای فهیم پس از برگزاری کنفرانس بُن و ایجاد ادارۀ مؤقت به حیث معاون اول رییس ادارۀ موقت و وزیر دفاع ملی تعین شد و به تاریخ ١۵ ثور ١٣٨١ خورشیدی به پاس خدمات ارزنده و نقش همه جانبه‌اش در آزادی کشور بلندترین رتبۀ نظامی کشور یعنی مارشالی را دریافت نمود.

مارشال محمدقسیم فهیم بعد از لویه جرگۀ اضطراری برای بار دوم به حیث معاون اول ریاست جمهوری و وزیر دفاع ملی کشور تعیین گردید.

در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به حیث معاون اول حامد کرزی تعیین شد و بعد از پیروزی در انتخابات، به حیث معاون اول رییس جمهوری اسلامی افغانستان در٢٩ عقرب ١٣٨٨ حلف وفاداری یاد نمود.

مارشال محمدقسیم فهیم به زبان‌های دری، پشتو وعربی صحبت می‌کرد، وی متاهل بود و از وی دوازده فرزند به جای مانده است.

سر انجام مارشال محمد قسیم فهیم به روز یک‌شنبه ۱۸حوت سال ۱۳۹۲هجری خورشیدی به اثر سکته قبلی در کابل در گذشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا