آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

فروش اسلحه به عربستان برای جنگ یمن از سوی انگلیس، افشا شد

وزیر خارجه در سایه بریتانیا(وزیر خارجه‌ای یک رسمی) دولت محافظه کار ترزا می را تهدیدی برای ادامه جنگ در یمن می‌داند.
دولت محافظه کار بریتانیا متهم شده است که مجوز برای صادرات پنهانی گسترده تسلیحات را به عربستان سعودی صادر کرده تا از حملات نظامی این کشور به یمن حمایت کند.
به نقل از یورونیوز، انتشار جزئیاتی درباره صدور پنهانی این مجوزها که موجب شده است ارزش و نوع تسلیحات صادر شده به عربستان نامعلوم باقی بماند، در حالی صورت می‌گیرد که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی قصد دارد روز چهارشنبه به لندن سفر کند. وی در این سفر با ترزا می نخست وزیر دولت محافظه کار دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
این اولین بار نیست که در دو سال اخیر دولت بریتانیا محکوم می‌شود به عربستان سعودی سلاح می‌فروشد. اما فروش مخفیانه آن در گفت‌وگوی امیلی تورنبری وزیر خارجه در سایه بریتانیا که رقیب دولت محافظه کار است، افشا می‌شود.
دولت بریتانیا با صدور مجوزهای عادی برای صادرات تسلیحات از زمان آغاز جنگ یمن در سال ۲۰۱۵، بیش از ۶.۴ میلیارد دالر اسلحه از جمله جنگنده‌های پیشرفته و مهمات به عربستان فروخته است. این صادرات تاکنون رشد ۷۵ درصدی داشته است.
در میان تسلیحات صادر شده، قطعات مهم برای جنگنده‌هایی که در یمن عملیات بمباران انجام می‌دهند نیز موجود است.
همچنین این مجوزها به دولت ترزامی اجازه می‌دهد چندین محموله را بدون نظارت پارلمانی و یا مردمی به یک مقصد خاص صادر کند. امیلی تورنبری دولت بریتانیا را به «مخفی کردن نقش این کشور در دامن زدن به جنگ یمن» متهم می کند.
خانم تورنبری در گفتگو با تارنمای «میدل ایست آی» گفته است: «دولت به جای این که از مسئولیت خود برای پایان دادن به این جنگ هولناک استفاده کند، اکنون در تلاش است نقش خود را مخفی کند.»
تاکنون بیشتر از ده هزار نفر در جنگ یمن کشته شده است. گرسنگی و بیماری‌های واگیردار جان میلیون‌ها کودک یمنی را با خطر جدی روبرو کرده است. خانم تورنبری به تارنمای میدل ایست آی گفت که در صورت تشکیل دولت از حزب کارگر، در نظام صادرات تسلیحات این کشور «اصلاحاتی بنیادین» صورت خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا