آخرین اخبارافغانستانفرهنگ و دانشموسیقی

۳۹ سال پس از اسطوره؛ احمد ظاهر هنوز هم می‌خواند


۲۴ جوزا مصادف است با یکی از مرموز‌ترین و تاسف‌بار ترین حوادث تاریخ معاصر کشور، در چنین روزی؛ احمد ظاهر اسطوره موسیقی آماتور و جاودانه‌ترین آوازخوان کشور ترور شد.

اما ۳۹ سال پس از خاموشی‌اش، هنوز هم اسطوره‌وار بر سکوی نخست ایستاده و صدایی را یارای رقابت با او نیست.

احمد ظاهر در۲۴ جوزای سال ۱۳۵۸ به عمر ۳۳ سالگی در یک حادثه مرموز رانندگی در سالنگ درگذشت. از احمد ظاهر ۱۴ آلبوم موسیقی منتشر شده است.

احمد ظاهر در بیست چهارم جوزای سال ۱۳۲۵ خورشیدی در شهرکابل زاده شد. آواز خوانی را از مکتب آغاز کرد و اولین آهنگ‌اش را با این ترانه ضیا قاری‌زاده « ای بلبل شوریده شور از تو فغان از من» در لیسه حبیبیه خواند.

وی پس از نشان دادن استعداد در موسیقی در رادیو افغانستان برنامه‌هایی نیز اجرا کرد.

احمد ظاهر پس از گذراندن دوره دانشسرا «دارالمعلمین» راهی هندوستان شد تا در عرصه موسیقی بیشتر آموزش ببیند. شاید او اولین کسی بود که آلات موسیقی غربی را با موسیقی شرقی وفق داد و سازهای آکاردئون، ارگن و ترومپت و غیره را به موسیقی افغانستان هدیه آورد.

آوازه او از طریق موسیقی از شهرت پدرش که صدراعظم وقت افغانستان بود بالاتر رفت.

احمد ظاهر به رغم عمر کوتاهی که داشت، پرکار بود آهنگ‌های زیادی از او به یادگار مانده، ولی فقط دو آهنگ تصویری دارد.

آنچه در مورد او و صدایش مهم است این که تاکنون دست اندرکاران برنامه‌های موسیقی از به رقابت گذاشتن آهنگ‌های او با آوازخوان‌های دیگر پرهیز می‌کنند؛ چون می‌دانند که در آن صورت برنده حتمی او خواهد بود.

اینک از ترور او که گفته می‌شود توسط دستگاه امنیتی حکومت حفیظ‌الله امین صورت گرفت، ۳۹ سال می‌گذرد، ولی همچنان در صدر است و «عاشقانه‌ها» می‌خواند، چنان که گفته بود:« اگر بهار بیاید، ترانه‌ها خواهم خواند. ترانه‌های خوشی، عاشقانه خواهم خواند»

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا