آخرین اخبارافغانستانزنانگزارش

۶۹ زن نتوانست ۱ زن را وزیر بسازد

مجلس نمایندگان امروز «دو شنبه ۱۳ قوس » با گذاشتن صندوق رای برای وزرای پیشنهادی حکومت، به ۱۱ تن آن‎‎ها رای اعتماد داد.
از میان ۱۲ نامزد وزیر پیشنهادی، تنها نرگس نهان نامزدوزیر معادن و پترولیم با به دست آوردن ۱۰۶ رای تایید، نتوانست اعتماد نمایندگان مجلس را کسب کند.
به گزارش خبرگزاری دید، نرگس نهان که ۳۶ سال سن دارد در حال حاضر در سِمت ریاست واحد پالیسی ریاست‏ جمهوری کار می‏کند.
اما دو عضو مجلس نمایندگان می‏گویند، نگاه زن‎ستیزانه و این آوازه که خانم نهان مبتلا به بیماری سرطان سینه است، سبب شده که نامزدوزیر معادن و پترولیم نتواند رای اعتماد مجلس نمایندگان را بگیرد.
شکیبا هاشمی نماینده مردم قندهار در ولسی جرگه در صحبت با خبرگزاری دید، تاکید می‎کند که شوربختانه نگاه زن‎ستیزانه در شورای ملی حاکم است.
خانم هاشمی همچنان می‏افزاید که وزارت معادن و پترولیم یکی از وزارت‏خانه‏های مهم و کلیدی در کابینه است و اعضای مجلس نمایندگان به این نتیجه رسیده‏اند که یک زن نمی‏تواند بحران‏ها و چالش‏های موجود در این وزارت‎خانه را مدیریت کند.
نماینده مردم قندهار به این باور است که استخراج معادن به گونه غیر قانونی از سوی کشور‏ها و حلقات خاص، جریان دارد.
براساس اظهارات خانم هاشمی، معادن افغانستان در انحصار ریاست‏ جمهوری است و قرداد‏ها بدون داو‏طلبی به آدرس‏های مشخص واگذار می‏شود.
در همین حال، رقیه نایل نماینده غور در مجلس نمایندگان می‏گوید: « یکی از اعضای مجلس از چند روز بدین‏سو علیه نامزدوزیر معادن تبلیغات گسترده داشت.»
خانم نایل افزود که آوازه‎هایی در مجلس پخش شد مبنی بر این که نرگس نهان مبتلا به سرطان سینه است و نمی‎تواند یک وزارت را مدیریت کند.
این عضو شورا در حالی که از راه نیافتن نرگس نهان به وزارت معادن و پترولیم متاثر است، خاطر نشان می‏سازد که هنوز هم مجلس نمایندگان، نسبت به زنان دید‏گاه سنتی و زن‎ستیزانه دارد.
به گفته این نماینده غور، نرگس نهان پیش از آغاز روند رای‎دهی در مجلس گفته است که با رای نمایندگان زن در مجلس، می‏تواند وزیر شود و این سخن وی به دماغ خیلی از اعضای مجلس بد‏خورده است.
پیش از این نیز، برخی از اعضای ولسی جرگه از برخورد زن‎ستیزانه وکلا به زنان شاکی بوده‏اند.
از سویی هم ، در گفت‏وشنودی که نرگس نهان با یکی از رسانه‏های خصوصی داشته، تایید کرده است که به بیماری سرطان سینه مبتلا است.
نامزدوزیر معادن و پترولیم در حالی از سوی مجلس نمایندگان رد می‏شود که بحث استخراج غیر قانونی معادن در کشور، تبدیل به یک نگرانی کلان ملی شده است.
اختر سهیل – خبرگزاری دید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا