آخرین اخباراجتماعاسلایدشوافغانستانسیاست

توزیع شناسنامه به اتباع پاکستانی فروش هویت ملی است


نمایندگان مردم کنر در مجلس خبر می‌‏دهد که در روند توزیع شناسنامه برای واجدان شرایط رای دهی، به اتباع پاکستانی هم شناسنامه توزیع شده.
به گفته آنان حتی به نام مرده‌ها نیز شناسنامه توزیع شده است.
به گزارش خبرگزاری دید، وژمه صافی نماینده مردم کنر در نشست مجلس نمایندگان گفته در روند توزیع شناسنامه برای واجدان شرایط رای دهی، پاکستانی‌ها از آنسوی خط دیورند می‌آیند و شناسنامه می‌گیرند.
خانم صافی افزوده که مردم آن سوی خط دیورند با سو استفاده از روابط فامیلی و خانوادگی که با مردم این طرف خط دیورند دارند، شناسنامه افغانستان را دریافت می‌کنند.
او اینکار را فروش هویت ملی افغانستان به خارجی‌ها و خیانت ملی خواند که در ولایت‌های سرحدی جریان دارد.
این عضو مجلس روند توزیع شناسنامه‌ها را بی‌عزتی شناسنامه‌های کشور خواند و گفت:« در کنر حتا به نام مرده‌ها شناسنامه توزیع شده و برچسب خورده؛ یک زن با ۴ روسری شناسنامه گرفته و برچسب نیز زده است.»
سخی مشوانی دیگر نماینده مردم کنر در مجلس نیز گفت:« در ولایت کنر و مناطق سرحدی حتا در برخی قرارگاه‌های طالبان مسلح شناسنامه افغانستان توزیع می‌شود تا از آن در انتخابات کار گرفته شود.»
این نمایندگان مجلس تاکید ورزیدند که وزارت داخله به ویژه نهادهای کشفی و استخباراتی کشور باید زمینه توزیع شناسنامه را به اتباع پاکستانی محدود سازند و کسانی را که به این کار مبادرت می‌ورزند زیر پیگرد قانونی قرار دهند.
گفتنی است که همواره حکومت‌های افغانستان از اهرم کوچی‌ها و باشندگان آنسوی خط دیورند، در مناسبات سیاسی استفاده کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا