آخرین اخبارافغانستانتحلیلسیاست

ایتلاف ملی؛ جناح جدی برای انتخابات ریاست جمهوری

اکنون مردم از حکومت‌داری غنی و عبدالله به تنگ آمده و تلاش خواهند کرد که در انتخابات ریاست جمهوری در انتخاب رییس جمهور شان دقت بیشتری کنند.ایتلاف ملی برای نجات افغانستان سال گذشته رسماً در سیاست افغانستان در شمال کشور اعلام موجودیت کرد.
اعضای برجسته این ایتلاف بزرگ سیاسی، عطا محمد نور رییس اجرایی جمعیت اسلامی، حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و جنرال عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش اسلامی افغانستان هستند.
اعضای این ایتلاف، مدعی‌اند که وضعیت جاری کشور وخیم است و فعالیت این جریان سیاسی می‌تواند وضعیت را تغییر بدهد و مردم را به زندگی امیدوار بسازد.
اعضای ایتلاف ملی برای نجات افغانستان از چهره‌های شاخص سیاست افغانستان هستند و هر کدام حمایت میلیون‌ها شهروند را پشت سر خود دارند.
حضور جنرال دوستم، حاجی محمد محقق و عطا محمد نور در انتخابات ریاست جمهوری آینده که قرار است در جوزای سال آینده برگزار شود، می‌تواند حمایت میلیونی شهروندان افغانستان را با خود داشته باشد.
درست است که رییس جمهور غنی از نتیجه تقلب و توافق سیاسی به قدرت رسید، اما فراموش نباید کرد که برگ برنده غنی آرای ازبیک‌های افغانستان بود.
جنرال دوستم معاون اول اشرف غنی بود و ازبیک‌ها به سفارش او پاک‌ترین رای را به صندوق غنی ریختند. با حضور محمد محقق به عنوان معاون دوم داکتر عبدالله در انتخابات دور گذشته ریاست جمهوری، جامعه هزاره به گونه گسترده در انتخابات شرکت کرد و به داکتر عبدالله رای داد.
عطا محمد نور چنانچه در چند دور انتخابات از داکتر عبدلله حمایت مالی و سیاسی کرده است، در حال حاضر در میان حزب جمعیت اسلامی به عنوان یک رهبر عمل می‌کند و سران این جریان سیاسی به تصامیم وی احترام دارند.
بدون شک ایتلاف ملی برای نجات می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری آینده، حرف و اول آخر را بزند. طی یک سال اخیر بزرگان ولایات مشرقی، جنوبی و جنوب غربی حمایت شان را از این جریان سیاسی اعلام کردند.
به تازه‌گی اعضای ایتلاف ملی برای نجات افغانستان در انقره پایتخت ترکیه روی وضعیت جاری و موارد انتخاباتی صحبت‌هایی داشتند.
عطا محمد نور اخیراً در مزار شریف در حضور مردم بلخ گفت که در انتخابات ریاست جمهوری، ایتلاف ملی برای نجات افغانستان حضور نیرومند خواهد داشت.
اگر کمیسیون انتخابات چنانچه در انتخابات ریاست جمهوری گذشته پیش آمد، دست به تقلب نزند، ایتلاف ملی برای نجات افغانستان با حمایت میلیون‌ها شهروند افغانستان می‌تواند برنده انتخابات باشد.
اکنون مردم از حکومت‌داری غنی و عبدالله به تنگ آمده و تلاش خواهند کرد که در انتخابات ریاست جمهوری در انتخاب رییس جمهور شان دقت بیشتری کنند.
فرامرز دولت آبادی- خبرگزاری دید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا