آخرین اخباراسلایدشوایرانجهانخبر های مهمسیاست

رییس جمهور ایران در کنفرانس وحدت اسلامی: مسایل منطقه باید توسط مردم منطقه حل و فصل شود

رییس جمهور ایران می‌گوید که مسایل منطقه‌ای مربوط به کشورهای این منطقه است و باید توسط خود آن‌ها حل و فصل شود، نه توسط کشورهای غربی، به ویژه ایالات متحده امریکا که از آن سر جهان آمده است و دیگران نمی توانند مشکلات را حل کنند و آن‌ها همواره مشکل‌آفرین بوده اند.

رییس جمهور ایران می‌گوید که مسایل منطقه‌ای مربوط به کشورهای این منطقه است و باید توسط خود آن‌ها حل و فصل شود، نه توسط کشورهای غربی، به ویژه ایالات متحده امریکا که از آن سر جهان آمده است و دیگران نمی توانند مشکلات را حل کنند و آن‌ها همواره مشکل‌آفرین بوده اند.
به نقل از ایرنا، حسن روحانی امروز پنجشنبه در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران، گفت: موضوعی که در دستور کار این کنفرانس قرار گرفته یکی از مهمترین موضوعات جهان اسلام است. گرچه دشمنان ما در طول سال‌های اخیر تلاش کردند که موضوع فلسطین و قدس شریف را از عنوان مسئله اول و مشکل اول دنیای اسلام خارج کنند و حتی آن را به فراموشی بسپارند، اما افکار عمومی دنیای اسلام، عالمان و فرهیختگان این اجازه را به‌ آن‌ها نداده‌اند و نخواهند داد.
روحانی افزود: امریکا به عنوان دوست ملت‌ها و منطقه و مسلمان‌ها نبوده و نخواهد بود. مقامات امریکا پیش از این می‌گفتند برای نجات مردم کویت، نجات آبراهه‌ها و مبارزه با تروریزم به منطقه آمده‌ایم و هواپیما و واحدهای نظامی خود را به منطقه آورده‌ایم اما امروز بسیار صریح و روشن می‌گویند که هدف ما چاه‌های نفت سوریه است و ما از این بیان صریح تر از رژیم حاکم بر کاخ سفید نشنیده بودیم.
رییس جمهور ایران در ادامه صحبت‌هایش تصریح کرد: زمانی که به وضوح گفتند ما آتش منطقه را شعله ور نگاه می‌داریم و افتخار کردند که انواع سلاح‌های مدرن را به منطقه سرازیر می‌کنیم برای ما آشکارتر شد که می‌خواهند پول نفت دنیای اسلام به خزانه آن‌ها سرازیر شود و سلاح‌های مخرب آن‌ها به منطقه برای کشتار مسلمانان بیاید. هواپیماها، بمب‌ها، موشک‌ها و پهپادهای شان به منطقه بیاید تا یمن ویران‌تر شود و مردم مسلمان این کشور سرکوب شوند.
روحانی گفت: مگر مردم یمن به فکر تصرف و تجاوز به کشور دیگری هستند؟ مگر مردم یمن جز خانه و کاشانه و استقلال و آزادی خود چیز دیگری طلب می‌کنند؟ شما از مردم این منطقه چه می‌خواهید؟ شما چرا سال‌هاست در این منطقه حضور پیدا کردید و ناوگان‌های شما به چه مناسبت در این منطقه است؟
حجت الاسلام روحانی افزود: اولین تردید که باید از ذهن نسل امروز ما زدوده شود آن است که امریکا دوست منطقه و دنیای اسلام نیست و در مرحله دوم باید باور کنیم که حل و فصل مسائل منطقه باید توسط مردم منطقه و کشورهای منطقه حل شود و دیگران نمی‌توانند مشکلی را حل کنند؛ آن‌ها همیشه مشکل آفرین بودند و برای منطقه ما اختلاف، کشتار و خونریزی آوردند.
وی با تاکید بر اینکه منطقه ما باید توسط کشورهای منطقه اداره شود، گفت: اگر بناست فلسطین آزاد شود که باید آزاد شود باید به دست مسلمانان قهرمان همین منطقه آزاد شود و به دست مردم عزیز خود فلسطین آزاد شود. هیچ قدرت خارجی و هیچ ابرقدرتی هیچ‌گاه برای استقلال و آزادی هیچ کشور اسلامی تلاش نکرده است و هرگاه ملت‌ها به صحنه آمدند یا برای سرنگونی طاغوت و یا برای استقلال و رفاه خود قدرت های بزرگ و امریکا به نفع متجاوزین در برابر ملت ها ایستادند.
کنفرانس وحدت اسلامی همه ساله برای تقریب مسلمانان در تهران برگزار می‌شود، در این کنفرانس علمای دینی و چهره‌های شناخته شده از جهان اسلام دعوت می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا