آخرین اخبارایرانپاکستانسیاست

پاکستان از موضع وزیر خارجه ایران در پیوند به خشونت‌ها در هند حمایت کرد

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان روز گذشته در پیامی توییتری از مواضع محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره هند حمایت کرد.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان روز گذشته در پیامی توییتری از مواضع محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره هند حمایت کرد.
به نقل از یورونیوز، محمد جواد ظریف روز دوشنبه در توییتی نوشته بود: «ایران موج خشونت سازمان یافته علیه مسلمانان هند را محکوم می‌کند. ایران قرن‌ها دوست هند بوده است. از مقامات هند می‌خواهیم که رفاه همه هندی‌ها را تضمین کنند و اجازه ندهند این آدم‌کشی بی‌معنا ادامه یابد. مسیر پیش‌رو باید بر اساس گفت‌وگو و حاکمیت قانون باشد».
این توییت سبب شد تا وزارت خارجه هند، سفیر ایران را در دهلی نو احضار کرد.
با این حال، وزیر خارجه پاکستان در توییتی از جواد ظریف که او را «برادرم» خطاب کرده است حمایت کرد و نوشت: «من از نگرانی‌های مطرح شده از سوی برادرم ظریف، درباره این که امنیت و رفاه همه هندی‌ها باید تامین شود کاملا حمایت می‌کنم».
وی تاکید کرد که هند درگیر خشونت جمعی شدیدی شده است و افزود: «کشتار شیطانی و روشمند مسلمانان غیرانسانی و خطرناک است».
از زمان تصویب قانون اعطای شهروندی در هند، اعتراضات و خشونت‌ها در این کشور افزایش یافت و همزمان با سفر ترامپ به این کشور، خشونت‌ها به مدت ۷۲ ساعت در دهلی نو پایتخت هند اوج گرفت. مقام‌های هند شمار جانباختگان خشونت‌های سه روزه در هند همزمان با سفر رییس جمهوری امریکا را ۴۷ نفر اعلام کرده‌اند.
اصلاح قانون شهروندی هند در تاریخ ۲۰ قوس در این کشور به تصویب رسید. بر اساس این قانون پناهجویان غیرسلمان کشورهای بنگلادیش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند؛ قانونی که شامل حال مسلمانان نمی‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا