آخرین اخبارافغانستانخبر های مهمسیاست

گروه بین‌المللی بحران غرب را متهم به برخورد دوگانه در قبال افغانستان کرد

خبرگزاری دید: گروه بین‌المللی بحران می‌گوید کشورهای غربی و در راس امریکا، نسبت به بحران افغانستان برخورد دوگانه دارند.

گروه بین المللی بحران امروزسه‌شنبه(١٠دلو) در مطلبی نگاشته است: درحالی که برخی مقامات اطلاعاتی‌غرب خواهان همکاری بیشتر با طا-لبان برای مبارزه با تروریزم هستند، اما برخی از میان‌ آن‌ها به طور خصوصی در مورد حمایت از نیروهای ضد طا-لبان سخن می‌زنند.

این نهاد بین‌المللی می‌گوید: اساساً کشورهای غربی باید تصمیم بگیرند که آیا طا-لبان تهدیدی است که باید مهار شود یا طرف اجتناب‌ناپذیر در زمینه ثبات و توسعه منطقه‌ای (حتا اگر ناامید کننده و در سیاست‌های جنسیتی خود، نفرت انگیز) باشند.

این گروه اذعان داشته است: برخی از مقامات اطلاعاتی غرب خواهان همکاری بیشتر با طا-لبان در مبارزه با تروریزم هستند، اما برخی دیگر ازهمکاران‌شان هنوزهم به طورخصوصی در مورد حمایت از جریان‌های ضد طا-لبان صحبت می‌کنند.

گروه بین‌المللی بحران در بخش دیگری از تحلیل خود با اشاره به این که حمله به خارجی‌ها ادعاهای طا-لبان را برای تضمین امنیت تضعیف و روابط بین‌المللی شکننده آن‌ها را مختل و به سربازگیری داعش کمک می‌کند یادآوری کرده: بازیگران منطقه‌ای نگران تداوم ظرفیت داعش-خراسان و به ‌ویژه تاکید این گروه برای حمله به شهروندان کشورهای همسایه، چه در داخل افغانستان و چه در خارج ازآن هستند.

گروه بحران افزوده است: با توجه به تاریخ پرتلاطم افغانستان، جای تعجب نیست که دولت‌های منطقه‌ای این کشور را بیشتربه عنوان یک مشکل امنیتی ببینند که باید مهار شود.

این درحالی ست که روزگذشته (۹ دلو) نشست منطقه‌ای افغانستان( گروه تماس) در کابل برگزار شد و اشتراک کنندگان این نشست ازهمکاری‌های منطقه‌ای خود درمبارزه با تروریزم و ایجاد ثبات و امنیت منطقه‌ای خبردادند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا