آخرین اخبارافغانستانجهانخبر های مهمسیاست

ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم کنترول میدان هوایی بگرام را به دست می‌گیرم

خبرگزاری دید: دونالد ترامپ به تازگی گفته است که اگر در انتخابات سال ۲۰۲۴ امریکا پیروز شود، برای نظارت از چین کنترول میدان هوایی بگرام را در افغانستان به دست می‌گیرد.

دونالد ترامپ روز شنبه (۲۷ عقرب) در یک گردهمایی انتخاباتی در فورت‌داج ایالت آیووا، با انتقاد از تصمیم واگذاری کنترول میدان هوایی نظامی بگرام، ادعا کرد این میدان هوایی از جایی که چین موشک‌های هسته‌ای‌اش را می‌سازد تنها یک ساعت فاصله دارد و اکنون در اشغال چین است.
 رییس‌ جمهور پیشین امریکا گفت که به منظور در دست‌گرفتن کنترول میدان هوایی بگرام، در صورت انتخاب مجدد، به حکومت مستقر در افغانستان یک مذاکره تجاری پیشنهاد خواهد کرد. 
ایالات متحده تاسیسات نظامی میدان هوایی بگرام در ولایت پروان، واقع‌‌ در ۳۶ کیلومتری کابل را قبل از خروج کامل از افغانستان در ۲ جون ۲۰۲۱ ترک و آن‌ها را به نیروهای حکومت پیشین افغانستان واگذار کرد.
با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و تسلط دوباره امارت اسلامی بر کشور، اکثر تجهیزات نظامی به‌جامانده از این نیروها به دست امارت اسلامی افتاد.
گزارش کانگرس امریکا در ماه اپریل ۲۰۲۲ در مورد تجهیزات نظامی این کشور در افغانستان که بر اساس اطلاعات وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) تهیه شد، نشان می‌دهد که پس از خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، انبوهی از تجهیزات نظامی ایالات متحده به ارزش بیش از هفت میلیارد دالر در افغانستان باقی مانده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا