آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

آغاز تشییع جنازه جورج فلوید؛«زانو از گردن ما بردارید»

صدها تن از جمله شخصیت‌های نامدار امریکایی شامگاه پنجشنبه، در مینیاپولیس بر گرد تابوت زرّین جورج فلوید حاضر شدند تا ضمن سوگواری برای وی، صدای اعتراض خود را نسبت به پایمال شدن حقوق سیاهان و اقلیّت‌های قومی امریکا به گوش جهانیان برسانند.

صدها تن از جمله شخصیت‌های نامدار امریکایی شامگاه پنجشنبه، در مینیاپولیس بر گرد تابوت زرّین جورج فلوید حاضر شدند تا ضمن سوگواری برای وی، صدای اعتراض خود را نسبت به پایمال شدن حقوق سیاهان و اقلیّت‌های قومی امریکا به گوش جهانیان برسانند.
به نقل از یورونیوز، آل شارپتون روحانی مسیحی و کنشگر سیاهپوست در این مراسم اعلام کرد: «ماجرای جورج فلوید، ماجرای مردم سیاه است. چراکه از ۴۰۱ سال پیش تا کنون، اگر نتوانستیم آنچیزی باشیم که می‌خواستیم و رویایش را داشتیم، برای آن بوده که زانویتان را بر گردن ما گذاشتید.» وی افزود: «‌وقت آن رسیده که به نام جورج به‌پا خیزیم و بگوییم زانویتان را از روی گردن ما بردارید».
آقای شارپتون در ادامه اعلام کرد که این رویداد به جنبشی برای «تغییر کلّ نظام قضا» تبدیل خواهد شد.
وی در ادامهٔ سخنانش با لحنی پرشور فریاد کرد: «وقت قِسِر در رفتن به‌سر آمده! وقت بهانه آوردن به‌سر آمده! وقت طفره رفتن به‌سر آمده! وقت حرف و وعده‌های پوچ به‌سر آمده! وقت نطق کردن و بستنِ دست عدالت به‌سر آمده».
از سوی دیگر قاضی مینیاپولیس، همزمان قرار وثیقه‌ای ۷۵۰ هزار دالری برای سه افسر پولیس این شهر که متهم به همدستی در قتل جورج فلوید هستند صادر کرد.
حدود ۹ دقیقه سکوت برای احترام به قربانی
حاضران، به احترام جورج فلوید ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه سکوت کردند، یعنی برابر زمانی که پولیس این قربانی ۴۶ ساله را دست بسته بر زمین خوابانیده بود. همچنین تصویری از اجرای یک نقاشی دیواری در محل دستگیری و جان باختن جورج فلوید پخش شد، تصویری که بر روی آن نوشته شده بود: «حالا می‌توانم نفس بکشم».
این مراسم نخستین برنامهٔ سوگواری برای جورج فلوید است و بناست در ۶ روز آینده مجلس ختم وی، با انتقال تابوتش، در سه شهر دیگر که او در آنها به‌دنیا آمده، به مدرسه رفته و کار کرده نیز برگزار شود.
در این مراسم همچنین جس جکسون روحانی سیاهپوست نامدار، اِمی کلوپچار و تعدادی از اعضای کنگرهٔ امریکا از جمله الحان عمر، شیلا جکسون لی و آیانا پریسلی نیز حضور داشتند. همچنین شماری از شخصیت‌های فرهنگی و هنری نامدارِعمدتاً سیاهپوست از جمله تی.آی.، لوداکریس، تایریس گیبسون، کِوین هارت، و تیفانی هدیش و مارسای مارتین نیز در مجلس ختم جورج فلوید حاضر بودند.
دِرِک شواین افسر پولیس مینیاپولیس، روز ۲۵ ماه می حین بازداشت جورج فلوید زانوی خود را دقایقی بر گردن او فشرد و این کار سبب جان باختن وی شد. انتشار ویدئوی این واقعه خشم و واکنش‌های بسیاری را در امریکا و جهان برانگیخته است.
در چند روز گذشته، در سراسر جهان از پاریس تا لندن و از سیدنی تا ریودوژانیرو تظاهرکنندگانی در اعتراض به پایمال شدن حقوق سیاهان و اقلیت‌های نژادی راهی خیابان‌ها شده‌اند و شماری از اعتراض‌ها به خشونت گراییده است. در جریان این اعتراضات در ایالات متحده تا کنون ۱۲ تن جان باخته‌‌ و حدود ۱۰ هزار تن بازداشت شده‌‌‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا