آخرین اخبارمطالب معلوماتی

۱۷ حقیقت علمی عجیب و جالب که احتمالاً چیزی از آن‌ها نمی‌دانید

آیا می‌دانید که ما هنوز نمی‌دانیم جهان ما دقیقاً چه شکلی دارد؟ همه ستاره ها، سیارات و کهکشان هایی که حالا توانایی تماشای آن ها را داریم تنها ۴ درصد از جهان هستند در حالی که ۹۶ درصد باقیمانده از ماده و انرژی تاریک تشکیل شده که ستاره شناسان قادر به دیدن، شناسایی یا حتی درک آن نیستند. متداول ترین توضیحی که درباره این مسئله ارائه شده بر اساس دانش ما است مبنی بر این که این مواد از ذرات خاصی تشکیل شده که با ماده معمول بر هم کنشی ندارد و به همین دلیل است که نامرئی هست. با این حال، جهان ما رازهای پنهان زیادی دارد که ما همواره به دنبال کشف آن هستیم. در ادامه به حقایق علمی جالب و عجیب می‌پردازیم که احتمالاً تا به حال در مورد آن ها نشنیده‌اید.

۱ انسان‌ها روزانه نیم گرام از وزن شان را از طریق باد شکم از دست می‌دهند

طبق تخمین‌ها، هر باد شکم در مجموع ۰۳۷۱/۰ گرام وزن دارد و تخلیه آن به طور متوسط روزانه ۱۴ بار رخ می‌دهد.

۲ خرس‌های قطبی را نمی‌توان با دوربین‌های فروسرخ شناسایی کرد

این حیوانات به دلیل لایه ضخیم چربی زیر پوست شان و موهای فراوانی که بدن شان را پوشانده، بدن کاملاً گرمی دارند. اما لایه بیرونی بدن آن ها همان دمای برف‌های محیط اطراف شان را دارد. بنابراین با دوربین‌های فروسرخ قابل تشخیص نیستند چون این دوربین‌ها به وسیله تشخیص گرمای آزاد شده از بدن موجودات زنده کار می‌کند.

۳- گل‌های آفتابگردان پسمانده‌های رادیواکتیو را پاک می‌کنند

بعضی ایزوتوپ‌های رادیواکتیو مشابه مواد مغذی هستند که گل‌های آفتابگردان معمولاً به آن نیاز دارد. بنابراین این گل‌ها در حین رشد، تشعشعات موجود در خاک را جذب می‌کنند.

۴ سرعت شتاب یک «کک» بیشتر از شاتل فضایی است

یک کک در زمان پرش ظرف یک میلی ثانیه به ارتفاع ۸ سانتی متر می‌رسد که این میزان ۵۰ برابر سریع تر از شتاب یک سفینه فضایی است.

۵اسید معده می‌تواند یک تیغ ریش تراشی را در خود حل کند

اگر یک تیغ دو لبه ۲۴ ساعت درون معده شما باقی بماند به قدری نازک می‌شود که به راحتی می‌توان آن را شکست. چون اسید معده به شدت خورنده بوده و سطح pH آن ۲ تا ۳ است.

۶-  بدن نوزادان ۶۴ استخوان بیشتر از بدن افراد بزرگسال دارد

نوزادان حدود ۲۷۰ استخوان در بدن شان دارند که باعث انعطاف پذیر شدن اسکلت آن‌ها می‌شود. با بالا رفتن سن، بسیاری از این استخوان‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شود و در نهایت ۲۰۶ استخوان باقی می‌ماند که اسکلت یک فرد بالغ معمولی را تشکیل می‌دهد.

۷آروق زدن در فضا غیر ممکن است

وقتی روی کره زمین آروق می‌زنید، نیروی گرانش مواد جامد و مایعات غذاهایی را که خورده‌اید درون بدن تان نگه می‌دارد، بنابراین تنها گاز معده از دهان خارج می‌شود. بدون نیروی گرانش، گاز نمی‌تواند از مایعات و مواد جامد جدا شود و در نتیجه ممکن نیست در فضا بتوانید بدون بالا آوردن، آروق بزنید.

۸حیوانات هم مانند ما می‌توانند خواب ببینند

بعضی تحقیقات نشان می‌دهد موش‌ها درباره پیدا کردن غذا یا دویدن در مازها خواب می‌بینند. بیشتر پستانداران هم در زمان خواب وارد مرحله رِم می‌شوند، یعنی چرخه‌ای که در آن خواب می‌بینیم.

۹- گژدم‌ها زیر نور فرابنفش می‌درخشند

درخشش سبز آبی مبهم آن‌ها ناشی از ماده‌ای است که در کوتیکل آن‌ها وجود دارد. کوتیکل لایه بسیار سختی است که جزئی از استخوان بندی بیرونی آن‌ها محسوب می‌شود. با این حال، دانشمندان هنوز نمی‌دانند این درخشش شب نما چه کاربردی دارد اما گمان می‌کنند که گژدم‌ها از آن برای پیدا کردن همدیگر استفاده می‌کنند و این درخشش از آن‌ها در برابر نور خورشید محافظت می‌کند و باعث سردرگم شدن شکار آن ها می‌شود.

۱۰رشد دو عضو بدن انسان هرگز متوقف نمی‌شود

رشد بینی و گوش‌های انسان تا پایان عمر او ادامه دارد، حتی زمانی که رشد بقیه اعضای بدن او پایان یافته است.

۱۱باران الماس در سیارات دیگر امری شدنی است

فشار اتمسفیر در سیارات نپتون، اورانوس، مشتری و زحل به قدری زیاد است که می‌تواند اتوم‌های کاربن را به شکل کریستال درآورد و آن ها را تبدیل به الماس کند.

۱۲۹۹ درصد اتوم از فضای خالی تشکیل شده

هر اتوم از یک هسته کوچک تشکیل می‌شود که در اطراف آن یک ابر الکترونی وجود دارد. این ابر الکترونی وسعت نسبتاً زیادی دارد. بنابراین اگر بخواهید این فضای خالی را از تمامی اتوم‌های ۷ میلیارد انسان کره زمین حذف کنید، همه آن‌ها در یک حبه قند جای می‌گیرند.

۱۳آب داغ زودتر از آب سرد منجمد می‌شود

«اثر امپمبا» پدیده‌ای فیزیکی است به این معنی که شتاب ذرات آب گرم از ویژگی برخوردار است که به این ذرات اجازه می‌دهد راحت تر منجمد شوند.

۱۴کیله پرتوزا است

کیله حاوی ماده پوتاشیم است که به این میوه تا حدودی خاصیت پرتوزایی می‌دهد. اما نگران نباشید، شما تنها درصورتی از مسمومیت ناشی از پرتوهای رادیواکتیو خواهید مرد که ۱۰ میلیون کیله را یکباره بخورید.

۱۵- خون انسان شبیه آب دریا است

در ترکیبات خون انسان تقریباً همان مقدار نمک موجود در آب دریا وجود دارد. از قرار معلوم، این حقیقت گمانه زنی درباره آغاز حیات از اقیانوس‌ها را ثابت می‌کند.

۱۶طول «دی ان ای» می‌تواند به اندازه ۱۷ برابر فاصله خورشید تا سیاره پلوتون برسد

بدن انسان از ۳۷ تریلیون سلول تشکیل شده که درون هر یک از آن‌ها ۲۳ مولکول «دی ان ای» وجود دارد. بنابراین اگر بخواهید تمام سلول‌های بدن انسان را از هم باز کنید و رشته‌های دی ان ای آن ها را پشت هم بچینید، طول نهایی آن به ۳۴ میلیارد مایل می‌رسد.

۱۷ یک روز سیاره زهره بلندتر از یک سال آن است

به اندازه حدود ۲۴۳ روز کره زمین طول می‌کشد تا سیاره زهره یک بار به دور خودش بچرخد در حالی که یک بار گردش آن به دور خورشید تنها ۲۲۵ روز طول می‌کشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا