آخرین اخباراجتماعاسلایدشوافغانستانزنان

ازدواج کودکان در کشور، ۱۰ درصد کاهش یافته است

یونیسف و وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین کشور گفته است که در پنج سال گذشته ازدواج کودکان ۱۰ درصد کاهش یافته است.یونیسف و وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین کشور گفته است که در پنج سال گذشته ازدواج کودکان ۱۰ درصد کاهش یافته است.
یونیسف یا (اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد) و وزارت کار و امور اجتماعی کشور، نتایج مطالعه مشترک خود را امروز (یکشنبه ۷ اسد) نشر کردند.
بربنیاد این مطالعه، ازدواج کودکان در افغانستان کاهش یافته؛ اما هنوز هم کودکان زیادی به ویژه کودکان دختر، در معرض خطر قرار دارند.
فریدون آرین سخنگوی دفتر یونیسف در کابل گفت که این اداره، کاهش ده درصدی ازدواج‌های زیر سن را در پنج سال گذشته پیشرفت خوب می‌داند.
آقای آرین افزود که در ۱۰ درصد کاهش بسیار خرسند استیم؛ اما هنوز هم سطح ازدواج کودکان بلند است.
به گفته وی، رسم‌ و رواج‌ها و مشکلات اجتماعی سبب ازدواج‌ کودکان می‌شود.
این بررسی در ولایات بامیان، کندهار، پکتیا، غور و بادغیس انجام شده است که بربنیاد آن،۴۲ درصد خانواده‌ها گفته‌اند که حداقل یک عضو خانواده آنان قبل از ۱۸ سالگی ازدواج کرده است.
در این گزارش آمده که با توجه به وضعیت اجتماعی این مناطق، در این آمارها تفاوت وجود دارد. به گونه مثال ۲۱ درصد خانواده‌ها در ولایت غور و ۶۶ درصد خانواده‌ها در ولایت پکتیا گفته‌اند که یک عضو خانواده آنان زیر سن، ازدواج کرده است.
بربنیاد این مطالعه، ۷۸ درصد خانواده‌ها گفته‌اند که پدران در مورد مسایل ازدواج تصمیم گیرنده‌اند و فقط ۵۵.۷ درصد خانواده‌ها گفته‌اند، با فردی که قرار است ازدواج کند، نیز باید صحبت شود.
این مطالعه که با رهبری وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان انجام شده، نشان می‌دهد که وضعیت امنیتی، فقر، باورها و نورم‌های اجتماعی، کودکان دختر را بیشتر آسیب پذیر ساخته است و همچنان این پدیده، روی وضعیت صحی، تعلیم و تغذیه کودکان و اشتراک دختران در انکشاف اقتصادی نیز تأثیر منفی می‌گذارد.
به نقل از «ادیل خُدر» نماینده یونیسف در افغانستان، شمولیت تمامی دختران در مکاتب یک عنصر کلیدی برای کاهش میزان ازدواج کودکان می‌باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا