آخرین اخبارافغانستانزنانسیاست

اظهارات تند عباس ستانکزی در برابر اعمال محدودیت‌ها بر زنان

خبرگزاری دید: معاون سیاسی وزارت خارجه طا-لبان با انتقاد تند از اعمال محدودیت‌های جدید از سوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طا-لبان برای زنان، تاکید کرد که باید حقوق اساسی نیمی از جامعه افغانستان از جمله آموزش داده شود.


عباس ستانکزی معاون سیاسی وزارت خارجه دولت موقت طا-لبان امروز یک‌شنبه اول جوزا در نشستی به مناسبت مرگ اختر محمد منصور رهبر پیشین طا-لبان که در کابل برگزار شده بود سخنرانی و از عملکرد ۹ ماهه طا-لبان انتقاد کرد.
وی گفت: «طا-لبان حق آموزش را به زنان نداده‌اند. امروز در افغانستان اصلاً آموزش وجود ندارد. حقوق‌شان را بدهید».
ستانکزی تاکید کرد که وظیفه دولت مقابله و مبارزه با فساد است نه اینکه به خاطر ترس از آن، حق نیمی از جمعیت را نادیده بگیرد.
این انتقاد ستانکزی در حالی از عملکرد این گروه ایراد شده که پس از گذشت ۹ ماه از روی‌کار آمدن طا-لبان، هنوز دختران اجازه ندارند به مدرسه بروند.
از سوی دیگر، محدودیت‌های گسترده‌ای که از سوی طا-لبان بر زنان اعمال شده نیز واکنش‌های تند بین‌المللی را به همراه داشته و طا-لبان از این ناحیه تحت فشار جامعه جهانی قرار دارند.
عباس ستانکزی نه‌تنها عملکرد طا-لبان را بلکه سنت‌های حاکم در افغانستان را نیز به چالش کشید و گفت که زنان از دیر زمانی برخلاف شریعت اسلامی، حق انتخاب شوهر ندارند و زنان بیوه نمی‌توانند شوهر دوم برگزینند.
وی از محدودیت‌های اعمال شده از سوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر برای زنان نیز انتقاد کرد.
پیش از این وزارت امر به معروف طا-لبان طی یک فرمان رسمی دستورالعملی را در زمینه حجاب بانوان صادر کرد.
از آن پس، در یک دستور دیگر به مجریان زن در تلویزیون‌ها دستور داده شد که حین اجرای برنامه صورت‌شان را با ماسک بپوشانند.
محمد صادق عاکف سخنگوی این وزارت هشدار داد که در صورت سرپیچی از این فرمان، مسئولان رسانه و ولی مجریان مجازات خواهند شد.
عباس ستانکزی از طا-لبان خواست ‌که به مردم اجازه بدهند تا انتقاد سالم داشته باشند و خواست‌ها و شکایاتشان را بیان کنند.
وی با اشاره به دولت پیشین افغانستان و موضوع نارضایتی مردم از آن گفت: «مشکلات و جنجال و شکایات‌شان را بشنوید و بر اساس آن اقدام کنید. اما اگر بر خلاف آن کار صورت می‌گیرد، واضح است که این وقت بسیار محدود خواهد بود».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا