آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمسیاست

افغانستان و ایران سند جامع همکاری راهبردی امضا می‌کنند- سفر اتمر به تهران خاتمه یافت

با ختم سفر دو روزه محمد حنیف اتمر و هیئت همراهش به ایران، مسئولان دستگاه دیپلماسی خارجی دو کشور اعلام کردند که تا سه ماه دیگر سند جامع همکاری‌های راهبردی میان دو کشور آماده امضا می‌شود. همچنان جانب ایران ابراز تمایل کرده که در صورت موافقت افغانستان، گفت‌وگوهای میان‌افغانی در تهران برگزار شود.

وزیران خارجه‌ افغانستان و ایران در یک بیانیه‌ مشترک توافق کرده‌اند که مذاکرات برای نهایی کردن سند جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور را ادامه داده و سند یادشده را ظرف سه ماه آینده برای امضای رییسان جمهور دو کشور آماده کنند.

در این بیانیه‌ مشترک آمده است که جانب ایران از پیشرفت تحقیقات در مورد حوادث اخیر برای مهاجران افغان به جانب افغانستان معلومات داده است. دو طرف همچنان توافق کرده‌اند که تدابیری را به‌منظور جلوگیری از وقوع حوادث مشابه روی‌دست بگیرند.

هیئت بلندرتبه‌ افغانستان طی سفر دو روزه‌اش به ایران در هشت کمیته‌ جداگانه با هیئت ایرانی در مورد موضوعات سند جامع، قانونمندسازی اقامت شهروندان، همکاری‌های مرزی، کار، آب، همکاری‌های فرهنگی، انرژی و صحت بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

در نتیجه‌ این گفت‌وگوها، به کمیته‌های امنیتی – مرزی و قانونمندسازی حضور شهروندان در خاک دو کشور وظیفه داده شده است تا در راستای تأمین امنیت و جلوگیری از تردد غیرقانونی و قاچاق انسان و کالا در سرحد مشترک تدابیر لازم را در نظر بگیرند.

در این گفت‌وگوها، بر لزوم حضور نیروهای امنیتی افغانستان در پاسگاه‌های مرزی تخلیه شده نیز تأکید شده است.

در بیانیه‌ مشترک وزیران خارجه‌ افغانستان و ایران آمده است که به‌ منظور تسهیل تردد شهروندان و وسایل نقلیه و کالاها بین دو کشور، تفاهم‌نامه‌ همکاری‌های مشترک امضا شده است.

این تفاهم‌نامه بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران و وزارت صحت عامه‌ افغانستان برای رعایت مقررات بهداشتی بین‌المللی در گذرگاه‌های مرزی به ‌شمول جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی به امضا رسیده است.

براساس این بیانیه‌ مشترک، دو طرف اعلام کرده‌اند که در چارچوب سند جامع همکاری‌های راهبردی، با امضای یک توافق‌نامه‌ دوجانبه، در کنار قانونی‌کردن حضور نیروی کار افغانستان در ایران، مجوزهای لازم را برای حضور فعالان اقتصادی و نیروهای متخصص در خاک دو کشور فراهم کنند.

همکاری‌های اقتصادی – بازرگانی منطقه‌ای و چندجانبه، فراهم‌سازی تسهیلات رفاهی در بندرهای مرزی، هماهنگی در مورد موضوعاتی چون حقوق بشر و حمایت از شهروندان و دوام همکاری‌ها در حوزه‌ انرژی از دیگر مواردی است که جانب افغانستان و ایران روی آن به توافق رسیده‌اند.

به نقل از بیانیه‌ مشترک، جانب ایران از روند صلح با مالکیت و رهبری دولت و مردم افغانستان نیز استقبال کرده است. هیئت ایرانی تأکید کرده است که در صورت درخواست افغانستان، تهران آماده است که از ظرفیت و امکانات خود برای تسهیل روند مذاکرات بین‌الافغانی و میزبانی از این مذاکرات استفاده کند.

هیئت‌های دو کشور بر تقویت همکاری‌ها و مشورت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و فعال‌شدن ظرفیت‌های موجود در منطقه به هدف تسهیل مذاکرات و حمایت از نظام جمهوری افغانستان نیز تأکید کرده‌اند.

دو طرف بر ضرورت شکل‌گیری یک ابتکار منطقه‌ای با محوریت افغانستان و اشتراک کشورهای همسایه و کشورهای تأثیرگذار و نقش سازمان ملل در حمایت از روند صلح بین‌الافغانی به تفاهم رسیده‌اند.

محمدحنیف اتمر صبح روز گذشته (یک‌شنبه، ۱ سرطان) در رأس یک هیئت بلندرتبه‌ دولتی به ایران رفت و در جریان این سفرش با وزیر خارجه و دیگر مقام‌های ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا