آخرین اخبارتحلیلجهانسیاست

این ابتلا قابل اجتناب بود؛ ترامپ قربانی دروغ‌های خودش است

نویسنده: شانون پتیپی
منابع: ان بی سی نیوز- کانال اکبرگنجی
اخبار ساعات اولیه روز جمعه درباره ابتلای رییس ‌جمهور و بانوی اول ملانیا ترامپ مانند شوک بود، اما کارشناسان پزشکی می‌گویند این اتفاق قابل پیشگیری بود. در هفته‌های اخیر ترامپ ۷۴ ساله با برگزاری اجتماعات بزرگ که تعدادی از آن‌ها در فضای بسته بود و اجتناب از زدن ماسک در حالی که ادعا می‌کرد چیزی به پایان این ویروس نمانده، سلامتی خود و کارکنانش را به خطر انداخت.

کارکنان او، اعضای خانواده و طرفدارانش هم از او پیروی کردند. او احتمالاً از سوی یکی از دستیاران سابقش هوپ هیکس که در کاخ سفید، جایی که توصیه‌ها درباره فاصله‌گذاری اجتماعی در آن رعایت نمی‌شود و تنها تعداد معدودی ماسک می‌زنند، به ویروس مبتلا شده است. در کاخ سفید هیچ تلاشی برای رعایت فاصله بین میزهای کاری نشده و جمعیت زیاد کارکنان آن در اتاق‌های جلسات حاضر می‌شوند. کارزار انتخاباتی ترامپ هم هزاران نفر از هواداران او را در تجمعاتی که زدن ماسک هو می‌شود، دور هم جمع می‌کند.
دکتر وین گوپتا متخصص ریه(شُش) در دانشگاه واشنگتن درباره ابتلای ترامپ گفت: [این ابتلا] قابل اجتناب بود. اگر آن‌ها رویه‌های مناسب را دنبال می‌کردند و به این تجمعات نمی‌رفتند و رویدادهای بی‌نظم را که قطعاً در معرض قرار گرفتن از طریق هوا به رغم برگزار شدن آن‌ها در فضای باز وجود داشت برگزار نمی‌کردند، این اتفاق نیفتاده بود.
دکتر ایروین ردلنر مدیر مرکز ملی فاجعه دانشگاه کلمبیا گفت: «او به نوعی فرزند پیام رسان نادرستی شده است که در حال حاضر نه تنها هزینه زندگی بسیاری از امریکایی‌ها را به همراه داشته است، بلکه خود را نیز به شدت در معرض خطر قرار داده است».
او حتی در مناظره سه‌شنبه شب با رقیب دموکراتش گفت که فقط گاهی اوقات ماسک می‌زند و در ادامه جو بایدن را به دلیل استفاده از ماسک مورد تمسخر قرار داد و گفت «هر بار که او را می‌بینید، ماسک زده است. او با بزرگترین ماسکی که تا حالا دیده‌ام (در انظار عمومی) ظاهر می‌شود».
بر اساس تحقیقی که نتایج آن روز پنجشنبه منتشر شد، ۱۱ موضوع درباره اطلاعات غلط در خصوص ویروس کرونا مورد بررسی قرار گرفته که یکی از آنها این بوده که ترامپ در دوران استیضاح خود مدعی شده بود که ویروس کرونا توسط دموکرات‌ها ایجاد شده و یکی دیگر از اطلاعات غلط که توسط ترامپ ترویج یافته بود این است که این ویروس به صورت معجزه آسایی ناپدید خواهد شد.
یکی دیگر از اطلاعات غلطی که توسط ترامپ ترویج یافته بود استفاده از داروی ضد مالاریای «هیدروکسی کلوروکین» به عنوان درمان ویروس کووید-۱۹ بوده است. ترامپ یک دوره ۱۴ روزه نیز به عنوان درمان از این دارو استفاده کرد. این در حالی است که سازمان غذا و داروی امریکا در ماه جون هشدار داده بود که استفاده از این دارو می تواند مشکلات قلبی جدید برای بیماران به همراه داشته باشد.
رییس ‌جمهور امریکا در کنفرانس خبری ۲۳ اپریل خود نیز این ایده را مطرح کرده بود که تزریق مواد ضد عفونی می‌تواند به صورت بالقوه درمانی برای کووید-۱۹ باشد.

در کاخ سفید هیچ تلاشی برای رعایت فاصله بین میزهای کاری نشده و جمعیت زیاد کارکنان آن در اتاق‌های جلسات حاضر می‌شوند. کارزار انتخاباتی ترامپ هم هزاران نفر از هواداران او را در تجمعاتی که زدن ماسک هو می‌شود، دور هم جمع می‌کند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا